image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Birleşik Krallık Vatandaşı Olmak İçin Hangi Evrakları Sunmalıyız?

Birleşik Krallık vatandaşı olmak için İngiliz makamlarınca belirlenmiş koşulları sağlaması gereken bireyler bunları kanıtlayan evrakları da başvuru dosyasına koymalıdır.

Birleşik Krallık vatandaşı olmak İngiltere’de yaşayan, Birleşik Krallıkta yatırım yapan veya İngiltere’de sürekli oturum izni bulunan bireylerin hayallerini süslemektedir. Birleşik Krallık vatandaşı olmak için öncelikle başvuru prosedürlerinin uygulanması gereklidir. Birleşik Krallık vatandaşlık başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurularak başvuru için İngiliz makamlarınca belirlenmiş ücret yatırılmalıdır. Başvuru ücretini yatırmayan bireyler işlemlerine başlayamayacaktır. Birleşik Krallık vatandaşı olmak için başvuru sahiplerinin belirli şartları taşıması, bunları evraklarıyla ispatlayabilmesi ve başvuru dosyasına eklemesi gereklidir. Bu şartlar başvuru sahiplerinin İngiliz vatandaşıyla evli olup olmamasına göre değişmektedir. İngiliz vatandaşı ile evli olmayan kişiler için gerekli şartlar; adli sicil kaydının temiz olması, İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından geçerliliği kabul edilen sınavlardan en az B1 düzeyinde sonuç almış olmak, başvuru tarihinden itibaren son 5 yıldır İngiltere’de yaşıyor olmak, sürekli oturum sahibi olmak, yeterli konaklama imkanlarının bulunması gibi çeşitlenmektedir. İngilizce dil sınavları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler İngilizce dil sınavları linkine tıklayabilirsiniz.

İngiltere vatandaşı ile evli olan kişiler için başvuru şartları; başvuru tarihinde hala evli olmak ve bunu evlilik cüzdanıyla kanıtlayabiliyor olmak, son 3 yıldır Birleşik Krallık’ta yaşıyor olmak, son 3 yıldır göçmenlik kurallarını ihlal etmemiş olmak vb. olarak örneklendirilebilir. İngiltere vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen ve İngiltere’de vatandaşlık alma şartlarını öğrenmek isteyen bireyler CSS Legal uzman danışmanlarıyla iletişime geçerek bilgi alabileceklerdir. Kasım 2018 tarihinden itibaren vatandaşlık başvurularını İngiltere’de açılan Birleşik Krallık Vize ve Vatandaşlık Başvuru Merkezine yapılabilecek ve başvuru sonuçlanma süresi ortalama 6 ay sürebilecektir. Ancak İngiliz makamlarının yoğunluğuna göre bu süre kısalabilmektedir. Başvurusu olumlu sonuçlanan en geç 3 ay içerisinde yemin törenini düzenleyerek vatandaşlık belgesini (certificate of naturalisation) alan her birey için aynen geçerlidir. Oy kullanma, istediği zaman ülkeye girip çıkma, yatırım yapma, Taşınır/taşınmaz varlıklar alıp satma, İngiliz pasaportu sahibi olma, Birleşik Krallık kanunlarına uyma gibi doğuştan İngiliz vatandaşı olan bireylerle aynı hak ve yükümlülüklere sahip olacaktır. İngiltere vatandaşlık başvuru sürecine profesyonel danışmanlık ile başlandığı zaman zorlukların üstesinden kolaylıkla onay alınabilecek bir başvuru türüdür.

Birleşik Krallık vatandaşı olmak için araştırma yapan bireylerin CSS Legal uzman danışmanlarından destek alması vatandaşlık başvuru sürecinde ve sonrasında yapılacaklar hususunda oldukça faydalı olacaktır. İngiltere vatandaşlık başvurusu için İnternette çeşitli sitelerde yazan eksik ve güncelliğini yitirmiş bilgiler yerine İngiltere vatandaşlığı hakkında detaylı ve güncel bilgi sahibi olan CSS Legal uzman danışmanlarına başvurarak Birleşik Krallık vatandaşı olmak konusunda birçok sorunuza yanıt alabilir ve başvuru işlemlerinizi hemen başlatabilirsiniz. Galler vatandaşlığı, İskoçya vatandaşlığı, Kuzey İrlanda vatandaşlığı, İngiltere vatandaşlığı başvurusu ve kazandırdığı haklar konusunda daha fazla bilgi almak isteyenler göçmenlik hukuku ve Birleşik Krallık vatandaşı olmak konusunda uzman CSS & Co Legal danışmanlarından destek alabilirler.

2006’dan beri CSS & Co Legal Services Müşavirlik ve Danışmanlık Şirketi İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere Vizesi, Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları, İngiltere vatandaşlığı konularında Londra, Ankara, İstanbul ofisleriyle hizmet vermektedir.

Birleşik Krallık vatandaşı olmak için neler gereklidir, vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır gibi sorular kafanızı kurcalıyor ise CSS Legal İngiltere Vatandaşlığı Danışmanlık Hattı aracılığıyla CSS & Co Legal Services uzman danışmanlarına ulaşarak yanıt bulabilir, Birleşik Krallık vatandaşlık başvuru işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Bu sayfa 839 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular