image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Vizesi İptal Mi?

İngiltere Göçmenlik Mahkemesinde görülen davanın duruşmasının sonucunda alınan karara göre Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve bağımlılarının sürekli oturum başvurularının değerlendirilmesi askıya alındı.

ankara antlaşması başvuruları iptal mi?

En son güncel bilgilere ulaşabilmek ve yeni düzenlemelere dair bilgileri edinebilmek için 15.06.2018'de yayınlanan "Ankara Antlaşması Sürekli Oturum (Indefinite) Vizesi Değişti" sayfasını inceleyebilirsiniz.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi, 1963 yılında Türkiye ile dönemin Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanan Ankara Anlaşması (European Community Association Agreement) hükümlerine dayanan ve yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapabildiği bir vize türüdür.

Ankara Anlaşması Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da İngiltere’de iş kurarak yerleşebilmesi için birçok avantaj sağlamaktadır. Ancak bu anlaşmanın kuralları stand-still ilkesi gereğince değiştirilemez olmasına karşın İngiltere Göçmenlik Mahkemesinde görülen davada [2017] UKUT 167 (IAC) (20 March 2017) davacının sürekli oturum izni (indefinite leave to remain) alması engellendi. Bunun gerekçesi olarak da Türkiye’nin AB’ye uyum süreci için öngörülen bu anlaşmanın Türkiye’nin AB’ye giremediği ve girmesinin de oldukça zor görünmesi nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’ye sürekli oturum izni veya İngiltere vatandaşlığı alarak yerleşmesinin artık gerekmemesi verildi. Bu durum hem esas göçmen olan ve İngiltere’de iş kuracak olan başvuru sahibi hem de bağımlı eş/partner ve çocukları için de geçerli olacak.

Görülen davanın duruşması sonrasında İçişleri Bakanlığı Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere’de bulunan kişilerin sürekli oturum başvurularını durdurma kararı aldı. Bu karar sonrasında İçişleri Bakanlığınca 6 ay (Bu başvuruların sonuçları başvuru yapıldıktan sonra 6 ay içerisinde belli oluyor.) öncesinde başvurularını yapmış ancak sonuç alamamış olan başvuru sahiplerine başvurularının Temmuz 2017 civarı bu davanın sonuçlanmasına kadar bekletileceğine dair belgeler yollanıyor. Yani bu tarihe kadar yapılan ve yapılacak olan süresiz oturum başvurularının sonuçları bekletilecek. Sonuçların netleşebilmesi için mahkemenin bu davaya ilişkin nihai kararı beklenecek. Sonraki süreçte sürekli oturumlar aynı şekilde verilmeye devam edebileceği gibi 1 yıllık ilk vize süresinin ardından 3’er yıllık uzatmalarla İngiltere’de 10 yıl kalınarak (long residence) sürekli oturum almaya hak kazanılabileceği kararı da verilebilir. Bu konu netleşir netleşmez websitemizin bu bölümünde yine bilgilendirme yapılacak olup özellikle Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’de bulunan veya yeni başvuru yapacak olan kişilerin sitemizi düzenli olarak takip etmesi Ankara Antlaşması Vizesinde son dakika haberleri öğrenebilmeleri için yararlı olacaktır. Bununla birlikte CSS Legal Londra ofisi ve Türkiye ofisleri ile de irtibata geçerek bilgi alınabilir.

Ankara Antlaşması Vizesine yapılan ilk başvuruların ve uzatma başvurularının değerlendirilmesinin de askıya alındığı başvuru yapmayı planlayan kişilerce düşünülmemelidir. Başvurular aynı şekilde yapılmaya devam edilmekle birlikte yalnızca sürekli oturum ve İngiltere vatandaşlığı başvurularında beklemeler olması bekleniyor. Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere’de iş kurmak üzere CSS Legal danışmanlarından detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

CSS Legal, 2006 yılından bu yana vize danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızdan detaylı bilgi alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 21957 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler