image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Vatandaşlığı Başvurusu ve Kazandırdığı Haklar

İngiltere vatandaşlığı başvurusu için aranan şartları sağlayan kişiler, vatandaşlık başvurusundan olumlu sonuç aldıkları takdirde birçok geniş kapsamlı hakka sahip olacaklardır.

İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapabilmek için aranan şartlar sağlandığı takdirde vatandaşlık başvurusu yapılabilmekte ve birçok hakka sahip olmakla birlikte çifte vatandaşlığa (çoklu vatandaşlığa) geçiş yapılabilmektedir. Vatandaşlık alındıktan sonra İngiltere vizesi uzatma başvurusu yapılmasına gerek kalmaksızın İngiltere’de yaşanabilecektir. Yani İngiltere vatandaşlığı alındıktan sonra İngiltere’de hiçbir sınırlandırma olmaksızın yaşama ve çalışma özgürlüğüne sahip olunacaktır. İngiliz pasaportuna sahip olabilmek, oy verebilmek gibi daha pek çok ayrıcalıklı hakka sahip olunacaktır.

İngiltere vatandaşlığı başvurusunda aranan şartlardan en önemlisi ise kişinin vatandaşlık başvurusu yaptığı tarihten önce Birleşik Krallık’ta en az 5 yıl bir İngiltere vizesi ile yasal olarak yaşamış olması gereğidir. Bunun yanında başvuru sahibi son 12 ayda İngiltere sürekli oturum izni (indefinite) ile Birleşik Krallık’ta bulunuyor olmalıdır.

İngiliz vatandaşlığı başvurusu için aranan bir diğer şart, son 5 yılda 450 günden fazla, son 12 ayda ise 90 günden fazla İngiltere dışında bulunulmamış olmasıdır.

Vatandaşlık başvurusu için İngilizce dil şartının sağlanması gerektiği de başvuru yapacak kişilerce bilinmelidir. Bu şartı sağlayabilmek için IELTS for UKVI sınavından 4 ve üzeri bir puan alınması gerekir. Bunun yanında IELTS Life Skills veya Trinity College of London’ın yaptığı ve vatandaşlık başvurusu için de kullanılabilen sınavların birinden en az B1 seviyesinde İngilizce bilindiğini gösteren bir belge de vatandaşlık başvurusunda kullanılabilir.

Bir İngilizce sınavının belgesine ek olarak Life in the UK (İngiltere’de Yaşam) sınavından alınan bir belgenin de İngiliz vatandaşlığı başvurusunda sunulması gerekir.

İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapılan tarihten itibaren 6 ay içerisinde başvuru sonucu başvuru sahibine gönderilmektedir. Ancak bazen başvurunun değerlendirilmesinin 6 aydan daha uzun sürdüğü durumlar da bulunmaktadır. CSS Legal şikayet edilebilecek bu hususa dair önceden bir açıklama yapmayı lüzum görür.

İngiltere vizesi başvurularında olduğu üzere vatandaşlık başvuruları için de başvuru sahipleri CSS & Co Legal Services ile başvurularının gerçekleştirebilirler. CSS Legal yorum ve analizde uzmanlaşmış danışmanlarıyla, 2006 yılından bu yana İngiltere vizesi danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Reddine İtiraz ile İngiltere vatandaşlığı başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik mevzuatı/uygulamaları uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 5722 defa görüntülendi