image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’de Doğan Çocukların Oturumuna Ret!

İngiltere’de uzun yıllardır yaşayan Hollandalı-İspanyol çift ve çocukları referandum sonrası sürekli oturum izni başvurusunda bulundular ancak Home Office (İngiltere İçişleri Bakanlığı) tarafından çocuklarının başvuruları reddedildi. 

ILR

Jan-Dinant Schreuder ve Monica Obiols, 12 ve 15 yaşlarındaki çocuklarının kendileriyle kalıcı olarak İngiltere’de yaşamış olduklarını ispatlamak üzere başvuru yaptıklarında kendilerini bürokratik bir kabusun içerisinde buldu. Obiols, Birleşik Krallık’ta 1988’den bu yana yaşarken, Schreuder 3 yaşından beri burada bulunuyor. Ancak referandum sonrası durumlarını belgelemek isteyen çift çocuklarıyla birlikte yaptıkları başvurudan kendileri olumlu sonuç almalarına karşın çocukları ret aldı.

Avrupa Birliği hukukuna göre, AB vatandaşlarının çocuklarının Birleşik Krallık’ta sürekli oturum hakkı kazanmaları için eğer doğduklarında ebeveynleri sürekli oturum almamışsa çocukların da 5 yıl boyunca kesintisiz İngiltere’de yaşamış olmaları gerekiyor. Bunun yanında doğduğu zaman ebeveynlerinden biri sürekli oturum almış olan AB vatandaşı çocuklar doğrudan İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapabiliyor ve vatandaşlık kazanabiliyor. Buna bağlı olarak da çiftin çocuklarının da sürekli oturum sahibi olması gerekiyor.

Çocuklar Londra’da doğup tüm eğitim hayatlarını burada geçirmişler. Her ikisinin de İspanyol pasaportu bulunuyor.  Ancak aile geçen hazirandaki referandum sonrası Home Office (İngiltere İçişleri Bakanlığı)’e sürekli oturum başvurusunda bulunduklarında çiftin başvurusu olumlu sonuçlanmasına karşın çocuklarınki reddedildi. Reddedilme gerekçesi olarak çocukların devam eden 5 yıllık bir periyodu kapsayacak şekilde Birleşik Krallık’ta yaşadıklarını gösteren yeterli delil olmaması gösterilmiş. Bunu gösterebilmek için İngiltere’de vergi dairesinden alınan bir belge ya da bir kişinin adına kayıtlı bir fatura (elektrik, su vb.) kullanılabiliyor. Ancak çocukların yaşı dolayısıyla adlarına bir vergi kaydı ya da fatura bulunmuyor.

Başvurunun sonucuna çok şaşıran aile çocuklarının doğum sertifikalarını ve eğitimlerine dair belgelere rağmen İçişleri Bakanlığının çocukların ebeveynleriyle yaşamadıklarına nasıl kanaat getirdiklerini anlamakta zorluk yaşıyor. Çift, çocukları için yeni belgelerle tekrardan başvuru yapmayı düşünüyor.

İngiltere göçmenlik hukuku uzmanları ise bakanlığın büyük bir hata yaptığını düşünüyor. Çocuklarının ailelerinin statüsü ve İngiltere’de doğduklarına dair doğum sertifikalarının bulunmasının çocukların da bu hakkı kazanabilmeleri için yeterli olduğunu dile getiriyorlar.

İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarının hakları İngiltere’nin AB’den çıkış müzakerelerinde konuşulacak konuların en başında geliyor. Çünkü İngiltere’de yaklaşık 3 milyon AB vatandaşı durumlarının ne olacağı hakkında endişe yaşıyorlar. Artık çoğu uzun yıllardır yerleşik olan bu kişilerin durumları önümüzdeki 2 yıllık müzakere sürecinde Avrupa Birliği Komisyonunda konuşulacak.

İngiltere’de sürekli oturum izni başvurusu yapacak olan kişiler bu tip bir durumla karşı karşıya kalmaksızın ikna edici bir başvuru yapmak istiyorlarsa CSS Legal ile iletişime geçebilirler. İngiltere vizesi alarak İngiltere’ye giden kişiler İngiltere’de gerekli sürelerle yaşadıktan sonra yapabilecekleri süresiz oturum izni, İngiltere vatandaşlığı ve İngiliz pasaportu başvurularında CSS Legal Londra ofisi ile irtibata geçebilirler.

CSS Legal, 2006’dan bu yana Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://www.theguardian.com

Bu sayfa 16078 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler