image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Avrupa Birliği Vatandaşları için Birleşik Krallık Vatandaşlık Başvuru Şartları Nelerdir?

Birleşik Krallık vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen Avrupa Birliği vatandaşları için başvuru şartları hakkında detaylı bilgiye CSS Legal uzman danışmanlarıyla iletişime geçerek edinebilirsiniz.

Avrupa Birliği vatandaşları ve aile üyelerinden biri AB üye ülke vatandaşı olan bireyler İngiltere’de yaşamlarına devam edebilmek için yerleşim başvurusunda bulunabileceklerdir. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkma/geri çekilme süreci sona erene ve hükümler tam olarak belirlenene kadar uygulanacak olan yerleşim başvuruları, İngiltere’de en az 5 yıl ve her 1 yıl içerisinde 6 aydan fazla İngiltere’de bulunmuş olma şartıyla başvurulabilecek vize türüdür. Ayrıca bu başvuruyu yapabilmek için bireylerin 31 Aralık 2020 ye kadar da İngiltere’de yaşamaya başlamış olma şartı bulunmaktadır. Avrupa Birliği vatandaşları Yerleşim Başvurusu (The EU Settlement Scheme) 30 Mart 2019 yılında alınmaya başlayacaktır. Avrupa Birliği vatandaşlarının Birleşik Krallık vatandaşlık başvurusu yapabilmesi için en az 5 yıl İngiltere’de yaşamış olması ve 5 yılın sonunda sürekli oturum izni almış olması gereklidir. En az 12 ay sürekli oturum ile İngiltere’de yaşamış olan bireyler İngiltere vatandaşlık başvurusu için gerekli şartlardan birini sağlamış olacaktır. İngiliz vatandaşıyla evli olan bir birey için sürekli oturum izni alabilmesi gereken süre 3 yıla inmektedir. İngiltere vatandaşıyla evli olan bireyler bile İngiltere’de yaşamaya devam edebilmesi için bu yerleşim başvurusunu yapması gerekiyor.

Birleşik Krallık vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen her bireyin izlemesi gereken belirli prosedürler mevcuttur. Bunlar; başvuru formunun doldurulması,  başvuru ücreti yatırılması, İngiltere vatandaşlık başvurusu için gerekli belgeler listesinin CSS Legal uzmanlarından temin edilerek dikkatlice ve eksiksiz olarak toparlanması, başvuru dosyasına koyularak biyometrik bilgilerle birlikte Birleşik Krallık Vize ve Vatandaşlık Başvuru Merkezi’ne (İngiltere’de Kasım 2018 tarihinde açılan) teslim edilerek İngiltere vatandaşlığı Ankara Antlaşması başvuru işlemlerinin tamamlanması olarak sıralanabilir. Başvuru sonucu 6 ay gibi bir süre içinde belli olmakla birlikte vatandaşlık başvurusu olumlu sonuçlanan ve İngiltere makamlarınca yemin seremonisi için davet mektubunun bireylerin ellerine ulaşmasından itibaren 3 ay içerisinde yemin töreni düzenlemelidir. İngiltere’de bulunan bireyler İngiliz yerel yetkilileriyle iletişime geçerek yemin töreni için tarih ayarlayabilir, İngiltere dışında olanlar ise bulundukları ülkenin İngiltere konsolosluğu veya elçiliğinde seremonisini gerçekleştirebilir. İngiltere vatandaşlığının uyulması gereken başvuru prosedürleri hakkında detaylı bilgi almak isteyen bireyler CSS Legal uzman danışmanlarıyla iletişime geçebilirler.

Galler vatandaşlığı, İskoçya vatandaşlığı, Kuzey İrlanda vatandaşlığı, İngiltere vatandaşlığı başvurusu ve kazandırdığı haklar konusunda ve Birleşik Krallık vatandaşlık başvuruları daha fazla bilgi almak isteyenler göçmenlik hukuku hususunda uzman CSS & Co Legal danışmanlarından destek alabilirler.

CSS & Co Legal Services Müşavirlik ve Danışmanlık Şirketi İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere Vizesi, Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları, İngiltere vatandaşlığı konularında Londra, Ankara, İstanbul ofisleriyle 2006 yılından beri hizmet vermektedir.

İngiltere vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır, vatandaşlık başvurusu için hangi şartları sağlamak gereklidir, İngiltere vatandaşlık başvuru prosedürleri neler olabilir gibi sorularınız varsa CSS Legal İngiltere Vatandaşlığı Danışmanlık Hattı aracılığıyla CSS & Co Legal Services uzman danışmanlarına ulaşarak yanıt bulabilir, Birleşik Krallık vatandaşlık başvuru işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Bu sayfa 763 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular