image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiliz Vatandaşlığı (British Citizenship)

İngiltere vatandaşlığı (British Citizenship) başvurusu yapabilmek için sağlanması gereken şartları sağlayan kişiler, vatandaşlık başvurusu sonrası olumlu sonuç aldıkları takdirde çifte vatandaşlık ve birçok hakka sahip olma şansını elde edebilirler.

İngiliz vatandaşlığı (British Citizenship) alındığı takdirde İngiltere’de hiçbir sınırlandırma olmaksızın yaşama ve çalışma özgürlüğüne sahip olunacaktır. İngiltere vatandaşlığına geçiş yapabilmek için ise başvuru sahibinin çeşitli şartları karşılayabiliyor olması şarttır. Bu şartlar şunlardır;

 

  • Vatandaşlık başvurusu için gerekli olan şartlardan biri, başvuru yapan kişinin 18 yaşının üstünde olmasıdır. (18 yaş altı çocuklar için de bazı durumlarda vatandaşlık kaydı yapılabilmektedir.)
  • Başvuru sahibinin sabıka kaydının temiz olması gerekir.
  • Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin son 10 yılda İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office)’na yalan beyanda bulmamış ve göçmenlikle ilgili herhangi bir suç işlememiş olması şarttır.
  • İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapabilmek için İngilizce dil şartının sağlanması gerektiği de başvuru yapacak kişilerce bilinmelidir. Bu şartı sağlayabilmek için IELTS for UKVI sınavından 4.0 ve üzeri bir puan alınmalıdır. Bunun yanında IELTS Life Skills veya Trinity College London’ın yaptığı ve vatandaşlık başvurusu için de kullanılabilen sınavından en az B1 seviyesinde İngilizce bilindiğini gösteren bir belge de vatandaşlık başvurusunda kullanılabilir. Bu şartı sağlamak için başka neler yapılabileceğine dair CSS Legal ile irtibata geçilerek uzmanlarımızdan detaylı bilgi alınabilir.
  • İngiliz vatandaşlığı (British Citizenship) başvurularında Life in the UK (İngiltere’de Yaşam) sınavından başarılı olunduğuna dair bir sonucun da olması şarttır.
  • Kişinin İngiltere vatandaşlığı (British Citizenship)  başvurusu yaptığı tarihten önce Birleşik Krallık’ta en az 5 yıl bir İngiltere vizesi ile yaşamış olması gerekir.
  • Vatandaşlık başvurusu yapan kişi son 12 ayda İngiltere sürekli oturum izni (indefinite) ile Birleşik Krallık’ta bulunuyor olmalıdır.
  • İngiliz vatandaşlığı başvurusu için son 5 yılda 450 günden fazla, son 12 ayda ise 90 günden fazla İngiltere dışında bulunulmamış olmalıdır.

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapabilir. Başvuru sahipleri başvurudan olumlu sonuç aldığı takdirde İngiltere’de hiçbir sınırlandırma olmaksızın yaşama ve çalışma özgürlüğüne sahip olacaktır. Vatandaşlık alındıktan sonra İngiltere vizesi uzatması gibi herhangi bir başvuru yapılmasına gerek kalmayacak ve kişi İngiliz vatandaşlarının sahip olduğu tüm haklara sahip olacaktır. Ayrıca İngiltere çifte vatandaşlığı kabul eden bir ülke olması nedeniyle başvuru sahibi çifte vatandaşlığa da sahip olacaktır.

İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapan kişilerin kazanacakları önemli haklardan bir diğeri ise İngiliz pasaportu çıkartabilmeleridir. İngiliz pasaportu alındıktan sonra 10 yıl geçerli olacaktır. Pasaport başvurusu İngiltere’den yapılabileceği gibi İngiltere dışındaki ülkelerden de yapılabilmektedir. İngiltere’den yapılan başvurular, online bir form doldurulup çıktısı fotoğraf ve diğer gerekli belgelerle birlikte formda yazan adrese gönderilerek yapılabilmektedir. Bunların yanında kısa süreli bir mülakata da katılmak gerekir. Bu mülakat kişinin kimliğinin teyit edilebilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bunların ardından 6 hafta içerisinde sonuç başvuru sahibine gönderilmektedir. İngiltere dışından yapılan İngiliz pasaportu başvuruları ise ülkeden ülkeye değişen prosedür ve sürelere tabidir. Başvurusunu İngiltere içinden veya dışından yapacak olan başvuru sahipleri CSS Legal uzmanları ile irtibata geçerek bu konuda detaylı bilgi alabilirler.

british citizenship

İngiliz vatandaşlığı (British Citizenship) başvurusu yapıldıktan 4 hafta içerisinde başvuru yapıldığına dair bir onay mektubu başvuru yapan kişilere gönderilmektedir. Başvuru tarihinden itibaren de 6 ay içerisinde başvuru sonucu başvuru sahibine gönderilmektedir. Ancak bazen başvurunun değerlendirilmesinin 6 aydan daha uzun sürdüğü durumlar da bulunmaktadır.

İngiltere vatandaşlığı (British Citizenship)  başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler, belediyede vatandaşlık yemini ederek vatandaş olabilmektedir. Yemin, belediyede belirli aralıklarla düzenlenen toplu yemin ile yapılabileceği gibi istenildiği takdirde tek/özel yemin edilebilmesi de mümkündür. Vatandaşlık yemini kişinin mensubu olduğu dine göre dini yemin olarak yapılabilmekle birlikte laik yemin de yapılabilmektedir. Bu kişinin seçimine bırakılmıştır. Yemin edildikten sonra İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından çıkarılan vatandaşlık sertifikası verilerek yemin töreni sonlandırılmaktadır. 

Türkiye veya İngiltere’den yapılan İngiltere vizesi başvurularında olduğu üzere İngiliz vatandaşlığı ve İngiliz pasaportu başvuruları için de başvuru sahipleri CSS & Co Legal Services ile başvurularını gerçekleştirebilirler. CSS Legal, 2006 yılından bu yana İngiltere vizesi danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 27715 defa görüntülendi