image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

AB Vatandaşlarının Yerleşim Hakları

İngiltere’de yaşayan AB vatandaşları, AB Vatandaşları Yerleşim Başvurusu (The EU Settlement Scheme) yaparak Brexit sonrası da İngiltere’de yaşamaya devam edebilecek.

AB vatandaşlarının hakları

İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office), AB’den çıkış kararı alınmasının ardından AB vatandaşlarının İngiltere’deki çalışma, yerleşme vb. haklarına dair nasıl düzenlemeler yapacağı üzerine çalışmalarını yürütmekteydi. Bu çalışmaların bir kısmı tamamlanıp AB ülkeleriyle yapılan Geri Çekilme Anlaşması (Withdrawal Agreement)’na dayanarak AB vatandaşlarının ve aile üyelerinin İngiltere’deki haklarına ilişkin yeni düzenleme de yapılmıştır.

Bakanlığın düzenlemeye ilişkin açıklamasına göre, AB Vatandaşları Yerleşim Başvuruları (The EU Settlement Scheme) 30 Mart 2019 itibarıyla başlayacak. AB vatandaşları ve aile üyeleri 30 Haziran 2021 tarihine kadar Geri Çekilme Anlaşması (Withdrawal Agreement) hükümlerine dayanarak bu kategoride başvuru yapabilecek ve İngiltere’deki yaşamlarına devam edebilecek. İngiliz vatandaşıyla evli olan AB vatandaşlarının dahi İngiltere’de yaşamaya devam edebilmesi için bu başvuruyu yapması gerekiyor.

Kimler AB Vatandaşları Yerleşim Başvurusu (The EU Settlement Scheme) Yapabilir?

AB Vatandaşları Yerleşim Başvurusu yapabilmek için AB vatandaşı olmak ya da AB vatandaşının aile üyelerinden biri olmak gerekiyor. Buna ek olarak İngiltere’de en az 5 yıldır, her 1 yıl içerisinde 6 aydan fazla İngiltere dışında bulunmamış olarak (continuous residence), yaşıyor olmak da gerekmektedir. Ayrıca bu başvuruyu yapacak olan kişilerde 31 Aralık 2020’ye kadar İngiltere’de yaşamaya başlamış olması şartı da aranmaktadır.

5 yılın altında İngiltere’de yaşayan AB vatandaşları ise yerleşim statüsünde (settled status) değil yerleşim öncesi statüsünde (pre-settled status) olacaklar. Bu statüdekiler ise İngiltere’deki 5 yıllarını tamamlamalarının ardından yerleşim statüsünde (settled status) başvuru yapabilecekler ve İngiltere’de yaşamaya devam edebilecekler.

1 Kasım 2018 ile 21 Aralık 2018 tarihleri arasında ise bu düzenlemeye ilişkin pilot uygulama yapılacağı da yine bakanlık tarafından duyurulmuştur. Bu süreçte bu başvurularla ilgili bir problem yaşanıp yaşanmayacağı tespit edilecek.

Bu başvurulara ilişkin olarak daha detaylı bilgi ve danışmanlık almak isteyen AB vatandaşları CSS Legal Londra ofisi veya Türkiye ofislerinden biri ile irtibata geçebilir. Ayrıca bu başvurulara ilişkin veya Brexit sürecine dair olacak diğer değişiklikleri de firmamızın web sitesinin İngiltere Vizesinde Son Gelişmeler bölümünden inceleyebilirler.

Bu değişiklikler sonrası Türk vatandaşlarının İngiltere’deki haklarına ilişkin olarak ne olacağı da merak konusu olmuştur. Özellikle AB ülkeleri ile yapılmış olan Ankara Antlaşması hükümlerine dayalı İngiltere vizesi başvurularının (Ankara Antlaşması Vizesi, Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi) nasıl devam edeceği, edip etmeyeceği hususları bu kapsamda İngiltere’de olan veya başvuru yapmayı planlayan kişilerce çok merak edilmektedir. Bu hususta İngiltere ve Türkiye arasındaki müzakereler devam etmekte olup ilerleyen süreçte meydana gelecek gelişmeleri ve değişiklikleri sitemizden takip edebilirsiniz.

CSS & Co Legal Services, 2006 yılından bu yana İngiltere vizesi danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile hem Türkiye’de hem de İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. CSS Legal, İngiltere vizesi ve göçmenlik başvurularında uzmanlaşmıştır. Firmamız ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Uzmanlarımızla İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 2299 defa görüntülendi

En Çok Okunan Son Gelişmeler