image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Pasaport Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Pasaport geçerlilik süresi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen bireyler öncelikle bulundukları şartlara ve İngiltere’de yapmak istedikleri seyahatin türüne göre pasaport alıp İngiltere vize türleri hakkında CSS Legal uzmanlarıyla iletişime geçerek vize başvurusu yapabileceklerdir.

Pasaport geçerlilik süresi, pasaport türlerine göre farklılık göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu başvurusunda bulunacak bireyler görevlerine göre alabilecekleri çeşitli pasaport türlerine başvurma hakkına sahiplerdir. Örneğin Diplomatik pasaport (siyah pasaport), geçici görev ile yurtdışına azami 2 sene için gidecek olan TBMM üyelerine, AYM başkan ve üyelerine, Cumhuriyet Başsavcısına vb. gibi görevlilere verilecek pasaporttur. Umuma mahsus pasaportlar ise bordo olup İçişleri Bakanlığınca, İçişleri Bakanının vereceği yetkiye göre valiliklerce verilebilecek pasaport türüdür. Bu ve diğer pasaport türleri için hangi belgelerin gerektiği, İngiltere’ye seyahat edecek bireyin seyahat türüne göre hangi pasaport başvurusunda bulunması gerektiği konusunda CSS Legal uzman danışmanlarıyla iletişime geçmesi önerilmektedir.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen bireylerin seyahatin türü ve süresine göre pasaport başvurusunda bulunması gereklidir. İngiltere vize süresi ile pasaportun geçerlilik süresi paralel olmalı yani pasaportun süresi vizeden önce bitmemeli veya tersi bir durum söz konusu olmamalıdır. Eğer vize süresi pasaportun geçerlilik süresinden önce biterse bireyin vizesinin bittiği en kısa sürede İngiltere’yi terk etmesi beklenecektir. Pasaportun süresi vize süresinden önce biterse başvuru sahibi en kısa sürede pasaportunu yenileme başvurusunda bulunmalı böyle bir imkânı olmaması acilen yurtdışına çıkması gerektiği durumda olumsuz sonuçlarla karşılaşma olasılığını artırmış olacaktır. İngiltere’ye seyahat edecek bireyin pasaport geçerlilik süresi konusunda dikkatli olması önerilmektedir.

İngiltere vize türlerine göre pasaport süresini belirlemesi gereken kişiler için örnek olarak; İngiltere’de 6 ay ve kısa süreli gezilere katılacak bireylerin İngiltere Ziyaretçi Vizesine başvurarak en az 6 aylık bir pasaport, İngiltere’de lisans, yüksek lisans gibi uzun süreli eğitimlerine devam edecek olan bireylerin Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesine başvurarak en az 2 yıllık bir pasaport başvuru yapmalı ve gerektiği takdirde pasaport uzatma veya başına bir iş geldiği takdirde pasaport yenileme başvurusunda bulunması oldukça önemli adımlardır. İngiltere vize türleri ve gerekli olan başvuru evrakları hakkında CSS Legal uzman danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

CSS & Co Legal Services İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere Vizesi, Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları, İngiltere vatandaşlığı konularında Londra, Ankara, İstanbul ofislerinde 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir şirkettir.

Pasaport geçerlilik süresi hakkında detaylı bilgi almak isteyen bireyler CSS Legal İngiltere Vizesi ve Vatandaşlığı Danışmanlık Hattı aracılığıyla CSS & Co Legal Services uzman danışmanlarına ulaşarak her türlü sorularınızı sorabilir veya başvuru işlemlerine zaman kaybetmeden başlayabilirsiniz. 

Bu sayfa 1869 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular