image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’de Oturum Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

İngiltere’de oturum almak için hangi koşulların yerine getirilmesi gerektiği hakkında CSS Legal uzmanları ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

İngiltere’de oturum almak için izlenebilecek iki yol vardır. Bu yollardan ilki, kişilerin geçici oturum izni niteliğinde olan İngiltere vizesi türlerinden birisine sahip olmalarıdır. Çoğu İngiltere Çalışma/İş Vizesi türü ve tüm İngiltere Evlilik/Yerleşim Vizesi türleri geçici oturum izni niteliği taşımaktadır. Geçici oturum izni sahip olunan İngiltere vizesi türüne bağlı olacağından dolayı kişilere ancak vizenin kapsamı içerisinde oturma izni sunmaktadır.

İngiltere’de oturum almak için izlenebilecek ikinci yol belirli koşulların sağlanmış olması durumunda sürekli oturum izni (indefinite leave to remain) başvurusunda bulunulmasıdır. Sürekli oturum izni kişilere vize uzatması gibi işlemlere gerek olmadan süresiz olarak İngiltere’de ikamet etme hakkı tanımaktadır. Sürekli oturum izni alınabilmesi için başvuru sahiplerinin sağlamaları gereken şartlar vardır.

Sürekli oturum izni alınabilmesi için sağlanması gereken ilk ve en önemli şart başvuru sahiplerinin İngiltere’de belirli süreyle ikamet etmiş olmasıdır. Bu süre çoğu vize türü için vize uzatmaları ile birlikte toplamda 5 yıl olarak belirlenmiş olsa da süre gereksinimi sahip olunan İngiltere vizesi türüne göre değişebilmektedir. Örneğin, Tier-2 İngiltere Genel Çalışma Vizesi sahipleri vize uzatmaları ile birlikte 5 yıl İngiltere’de ikamet ederler ise sürekli oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir. Buna karşılık olarak İngiltere Yatırımcı Vizesi sahipleri için bu süre yaptıkları yatırıma bağlı olarak 2, 3 ya da 5 yıl olarak belirlenmiştir. Başvuru sahipleri süre gereksinimini sağlamadıkları takdirde sürekli oturma izni başvurusunda bulunamazlar. İngiltere vizeleri ve vize türlerinin süre gereksinimleri hakkında detaylı bilgi almak için CSS Legal vize ve göçmenlik hukuku uzmanları ile irtibata geçebilirsiniz.

Sürekli oturum izni başvurusunda bulunabilmek için başvuru sahiplerinin sağlaması gereken şartlar arasında İngilizce yeterlilik şartı da yer almaktadır. Başvuru sahipleri IELTS Life Skills, IELTS for UKVI veya Trinity College London’un ilgili sınavına girerek başarılı olmaları halinde dil bilgisi yeterlilik şartını sağlayabilmektedir.

Bunun yanı sıra başvuru sahiplerinin Life in the UK (İngiltere’de Yaşam) sınavına girerek başarılı olmaları da sürekli oturum izni başvurusu yapabilmeleri için gereklidir. Life in the UK sınavı hakkında CSS Legal uzmanları ile irtibata geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

CSS & Co Legal Services, İngiltere’de ve Türkiye’de bulunan başvuru sahiplerine hizmet vermekte olan danışmanlık şirketidir. 2006’dan beri İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış olan CSS Legal vize ve göçmenlik hukuku uzmanları ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattını arayarak veya ofislerimizi ziyaret ederek iletişime geçebilir, İngiltere’de oturum almak için yapılabilecekler, sürekli oturum izni başvurularının gereksinimleri, prosedürleri ve göçmenlik kuralları hakkında her konuda detaylı bilgi alabilir, firmamızın sunduğu danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bu sayfa 951 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular