image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Tier-2 İngiltere Genel Çalışma/İş Vizesi

Tier-2 İngiltere Genel Çalışma Vizesi, AB üyesi ya da İsviçre vatandaşları dışındaki ülke vatandaşlarının İngiltere’de çalışabilmek için alması gereken İngiltere vizesi türüdür.

Tier-2 İngiltere Genel Çalışma Vizesi, İngiltere çalışma/iş vizesinin alt kategorilerinden olan bir vizedir. Bu İngiltere çalışma/iş vizesi, belirli bir iş için gerekli nitelikte olan bir çalışanın İngiltere ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde bulunamaması sebebiyle İngiltere’deki işverenlerin bu nitelikleri taşıyan diğer ülke vatandaşlarını İngiltere’ye getirtebilmeleri için tasarlanmış olan bir vize türüdür. Dolayısıyla bu vize İngiltere’de bir işverene bağlı olarak çalışacak olan kişilerin başvuru yapabilecekleri İngiltere vizesi türüdür. Bu vizenin kendine özgü olan ve başvuru yapacak olan kişilerin sağlaması gereken bazı şartları bulunmaktadır.

Tier-2 İngiltere Vizesi başvurusu için sağlanması gereken şartlardan en önemlisi İngiltere’de bulunan bir işverenin İngiltere dışından birini getirebilmesi için mutlaka çıkartılması gereken Sponsorluk Sertifikası (Certificate of Sponsorship-CoS)’dır. Sponsorluk Sertifikası, puanlama sistemi öncesi yürürlükte olan çalışma izni (work permit) ile ilgili düzenlemelere benzer niteliktedir. Bunu ancak İngitlere’de İç İşleri Bakanlığı (Home Office)’na Sponsorluk Lisansı için kayıt yaptırmış olan işverenler/şirketler çıkartabilmektir. Sponsorluk Lisansı çıkartmak isteyen işverenler CSS Legal Londra ofisindeki uzmanlarımızla irtibata geçebilirler.

İngiltere çalışma/iş vizesi altındaki kategorilerden biri olan Tier-2 İngiltere Genel Çalışma Vizesi başvurusu yapacak olan kişinin Sponsorluk Sertifikası (Certificate of Sponsorship-CoS) ile puanlama sisteminden toplamda 50 puanı karşılıyor olması gerekir. Bunun yanı sıra, İngilizce yeterlilik şartı ve maddi yeterlilik şartları da çalışma amaçlı başvuru yapılabilen bu İngiltere vizesi başvurusunda aranacaktır.

Puanlama Sistemi

Eğer iş eksikliği olan meslek alanları listesindeki işlerden birisi ise: 50 Puan

Eğer teklif edilen iş yerel işgücü testini geçmekte ise: 30 Puan

Eğer şirket içi transfer söz konusu ise: 30 Puan

Öğrenim sonrası iş söz konusu ise : 30 Puan

Eğer belirlenmiş ve onaylı bir lisans altı diploma yok ise: 0 Puan

tier-2

Eğer belirlenmiş veya onaylı lisans altı bir diploma var ise : 5 Puan

Üniversite lisans veya yüksek lisans (Master) diplomaları var ise: 10 Puan

Doktora diplomasi var ise: 15 Puan

Yapılacak olan işten elde edilecek brüt gelir £17.000.00 altında ise: 0 Puan

Yapılacak olan işten elde edilecek brüt gelir  £17.000 -£19.999.99 arasında ise: 5 Puan

Yapılacak olan işten elde edilecek brüt yıllık gelir £20.000 -£21.999.99 arasında ise: 10 Puan

Yapılacak olan işten elde edilecek yıllık brüt gelir £22.000 -£23.999.99 arasında ise: 15 Puan

Yapılacak olan işten elde edilecek yıllık brüt gelir £24.000.00 ve üstünde bir miktar ise: 20 Puan

Bu İngiltere çalışma/iş vizesi ile İngiltere’ye gelen şahıs hiç bir şekilde devlet sosyal yardımlarından faydalanamaz veya faydalanmak için başvuru yapamaz. Ayrıca bu vize ile İngiltere’ye giden kişi İngiltere’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 7 gün içerisinde polis kaydı yaptırmak zorundadır.

Tier-2 İngiltere Vizesi ile en fazla 5 yıl, 14 gün ya da Sponsorluk Sertifikasının üzerinde yazan süreye ek olarak 1 ay süre ile İngiltere’ye gidilebilir. Bu İngiltere vizesi ile İngiltere’de kalınan süre toplamda 5 yılı geçmediği takdirde vize süresini 5 yıl daha uzatmak için İngiltere’den başvuruda bulunulabilmektedir. Buna ek olarak, İngiltere’de toplamda 5 yılı doldurmanız ile sürekli oturum iznine başvuru yapabilirsiniz.

Tier-2 İngiltere Vizesi ile İngiltere’ye gidecek olan şahıs kendisini İngiltere’ye getirtmek isteyen işveren için çalışabilmesinin yanı sıra aynı sektörde bulunan bir diğer işi aynı pozisyonda olmak şartıyla haftada 20 saat yapabilir, gönüllü çalışabilir, işini etkilemediği sürece okula gidebilir ve aile üyelerini İngiltere’ye getirebilir.

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi başvuruları oldukça dikkatli hazırlanması gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Profesyonel danışmanlık almak için CSS & Co Legal Services ile iletişime geçilebilir.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 19211 defa görüntülendi

Tier-2 İngiltere Genel Çalışma/İş Vizesi Sıkça Sorulan Soruları