image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Tier-1 İngiltere Yatırımcı Vizesi

Birleşik Krallık’ta yatırım yapmak isteyen AB veya İsviçre vatandaşları dışındaki ülkelerin vatandaşları Tier-1 İngiltere Yatırımcı Vizesi başvurusunda bulunabilirler.

Tier-1 kategorisi altında bulunan İngiltere Yatırımcı Vizesi başvurusu İngiltere’de yatırım yapmak isteyen AB veya İsviçre vatandaşları dışındaki ülkelerin vatandaşlarının başvuru yapabilecekleri bir İngiltere vizesi türüdür. Puan bazlı sistemin uygulandığı vize türlerinden biri olan bu vize başvurusu için başvuru sahiplerinin bu vize için öngörülmüş şartları sağlaması gerekmektedir.

Yatırımcılar için İngiltere Vizesi başvurusunda sağlanması gereken ilk şart puan bazlı sistemden 75 puanın alınabilmesidir. Bu puanı sağlamak için başvuru sahiplerinin aşağıdaki hususlardan birini sağlayabilmesi gerekmektedir;

  1. Başvuru sahibi yatırımcı kişi kendisine ait ve kendi kontrolü altında finansal bir kuruluşta bulunan ve İngiltere’ye transfer edilebilecek durumda bulunan en az £ 2.000.000.00’a sahip olmalıdır.
  2. İngiltere vizesi başvurusu sahibi yatırımcı kişi sorumluluk ve borçlar çıkartıldıktan sonra en az £ 2.000.000.00 değerinde olan mülklere sahip ve İngiltere’deki Financial Services Authority tarafından kayıt altına alınmış ve denetlenmekte bulunan bir finansal kuruluş (banka, finans kurumu vs.) tarafından kendisine verilen ve en az £1.000.000.00'un üzerindeki bir  miktarı içerecek şekilde sağlanan bir kredi ile kendisine verilen parayı denetlenmekte olan bir finansal kuruluş hesabında ve kendisine ait hesaplarda tutmalı ve bu parayı İngiltere’de kullanabilmesinin önünde hiç bir engel bulunmamalıdır.

İngiltere’de £ 2.000.000.00 yatırım minimum miktar olup yatırımcıların 5.000.000.00 ya da £ 10.000.000.00 yatırım yapabilmeleri de mümkündür. İngiltere Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de bulunan başvuru sahipleri eğer ki İngiltere’ye £ 10.000.000.00 (10 Milyon Sterlin) yatırım yaparlarsa İngiltere’ye gittikten 2 yıl sonra, £ 5.000.000.00 (5 Milyon Sterlin) yatırım yaparlarsa da İngiltere’ye gittikten 3 yıl sonra sürekli oturum izni (indefinite leave to remain) başvurusu yapabilecektir. İngiltere’de £ 2.000.000.00 yatırım yapıldığında ise sürekli oturuma 5 yıl sonra başvuru yapılabilmektedir. İngiltere’de bu vize ile yatırımcı olarak bulunan kişiler İngiltere’den yapacakları sürekli oturum izni başvurularını CSS Legal Londra ofisi ile iletişime geçip uzmanlarımızdan profesyonel destek ve danışmanlık alarak gerçekleştirebilirler.

Yatırımcılar için İngiltere Vizesi ile İngiltere’ye giriş yapılmasından itibaren 3 ay içerisinde yatırım yapılmaz ise alınan Tier-1 İngiltere Yatırımcı Vizesi’nin iptal edilebileceği hususuna dikkat edilmelidir. Ayrıca, yapılacak olan yatırımın nasıl bir yatırım olması gerektiğine dair de bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Mesela yapılacak olan yatırımın en az £750.000.00'luk miktarı İngiltere hazine bonolarına veya İngiltere’de kayıtlı bulunan bir şirketin hisselerine yatırılmak zorundadır. Ancak eğer bu yatırım bir şirket hisseleri için yapılıyorsa bu şirketin gayrimenkul yatırım şirketi dışında bir şirket olması gerekmektedir. Burada belirtilen minimum miktarın dışındaki yatırımları için ise bir sınırlama söz konusu değildir. Dolayısıyla, £750.000.00 üzerindeki ve dışındaki yatırımlar için gayrimenkul yatırım şirketleri de dâhil herhangi bir alanda yatırım yapılması mümkündür.

Burada çok önemli bir noktayı daha belirtmek isteriz. Puanlama sistemine dâhil olan diğer kategorilerdeki şartların aksine, yatırımcı olarak İngiltere vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerde herhangi bir İngilizce dil şartı veya maddi yeterlilik şartı aranmamaktadır. 

tier-1 yatırımcı

Yatırımcılar için İngiltere Vizesi kapsamında yapılan ilk vize başvurusu ile alınan 3 yıllık İngiltere vizesinin bitmesinin hemen öncesinde İngiltere içerisinden başvuru yapmak suretiyle bu vize süresi 2 yıl daha uzatılabilmektedir. Yatırımcılar için İngiltere Vizesi ile toplamda 5 yıl İngiltere içerisinde ikamet edildikten sonra İngiltere sürekli oturum izni için başvuru yapma hakkı doğmaktadır. İngiltere sürekli oturum izni alınırsa, bu izni aldıktan bir yıl sonra İngiltere vatandaşlığına başvuru yapılması mümkün hale gelebilecektir. 

Tier-1 İngiltere Yatırımcı Vizesi başvurusunun karmaşık olduğu bu vizeye başvuru yapacak kişilerce bilinmelidir. Başvuruları değerlendiren vize memurları en ufak bir hatada veya eksiklikte vize reddi verebilmektedir. Bu nedenle bu başvurularda olumlu sonuç alabilmek için eksiksiz bir dosya ile başvuru yapmak çeşitli kayıplara uğramamak adına oldukça önem taşır. Titizlikle hazırlanmış bir dosya ile başvuru yapılmak isteniyorsa CSS & Co Legal Services uzmanları ile iletişime geçilebilir.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 10139 defa görüntülendi

Tier-1 İngiltere Yatırımcı Vizesi Sıkça Sorulan Soruları