image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Vatandaşı Nasıl Olunur?

“İngiltere vatandaşı nasıl olunur?” sorusunun cevabını arayan bireyler başvuru şartları ve başvuru prosedürleri hakkında detaylı, güncel bilgi ve haberleri alabilmek için CSS Legal uzmanlarıyla iletişime geçerek tüm sorularını sorabilir, danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

“İngiltere vatandaşı nasıl olunur?” sorusuna yanıt arayan bireyler genellikle internet üzerinden çeşitli forumlar, sözlükler vb. sayfalarda arama yapmaktadır. İngiltere vatandaşlık başvurusu için bu tarz kaynaklardan yararlanmak başvurunun reddedilmesine hatta birtakım cezalar alınmasına yol açabilecektir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için CSS Legal uzmanlarına danışarak vatandaşlık başvurusu işlemlerine başlatılabilir.

İngiltere vatandaşı nasıl olunur, sorusu İngiltere vatandaşlığı için başvuru da bulunmak isteyen çoğu kişinin kafasını kurcalamaktadır. İngiltere vatandaşı olmak isteyen bireylerin bilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İngiltere vatandaşlığı kazanan bireylerin Birleşik Krallıktaki hak ve yükümlülükleri, doğuştan vatandaşlık kazanan bireylerle aynıdır. Oy kullanma, ülkeye istediği zaman girip çıkabilme, yatırım yapabilme, ülke içinde varlıklar alıp satma, Birleşik Krallık kanunlarına uyma gibi doğuştan İngiliz vatandaşı olan bireylerle aynı hak ve yükümlülüklere sahip olacaktır.

İngiltere vatandaşlığı statüsü kazanmak, başvuru için gerekli tüm şartları sağlayıp prosedürleri uygulamak oldukça karmaşık ve meşakkatli bir yoldur. İngiltere vatandaşlığı başvuru işlemleri başvuru formunu doldurulup başvuru ücreti yatırıldıktan sonra başlamaktadır. Başvuru için gerekli evrakları CSS Legal uzman danışmanlarından edinen başvuru sahipleri eksiksiz ve gerçek bilgiler ışığında bu bilgileri toparlayıp başvuru dosyasına koyarak Kasım 2018 tarihinden itibaren vatandaşlık başvurularını İngiltere’de açılan Birleşik Krallık Vize ve Vatandaşlık Başvuru Merkezine yapabilirler.

İngiltere vatandaşlığı başvuru sonucu 6 ay civarında sonuçlanmaktadır ve vatandaşlık başvurusunun sonucu olumlu olduğu takdirde İngiliz İçişleri Bakanlığı başvuru sahibine vatandaşlık yemin töreni için davete mektubu gönderecektir. Bu mektup bireylerin eline ulaştığı gün de dahil olmak üzere 3 ay içinde yemin töreni düzenlenmelidir. Davetiye ellerine ulaşan bireyler bu 3 ay içinde İngiltere’de bulunamayacak ise bulundukları ülkenin konsolosluk veya elçiliklerinde yemin töreni düzenleyebilecektir. İngiltere’de bulunan kişilerse yaşadıkları veya bulundukları bölgenin yetkilileriyle iletişime geçerek yemin töreni için gün ve saat ayarlaması yapmalıdır. İngiliz vatandaşlık yemini tamamlandıktan sonra başvuru sahiplerine vatandaşlık belgeleri (certificate of naturalisation) verilecektir. Hiçbir mazeret sunmadan veya mantıklı sebebi bulunmadan İngiliz vatandaşlık yemini törenine katılmayan veya tören düzenlemesi için başvuru yapmayan bireylerin vatandaşlık onayları iptal edilir ve bireyler yeniden başvuru yapmak zorunda kalır.

Başvurunuzun onay alabilmesi için prosedürleri eksiksiz uygulamak kadar şartları da sağlamanız gereklidir. Bireylerin İngiliz vatandaşıyla evli olup olmamasına göre değişiklik gösteren bu şartlardan İngiliz vatandaşı ile evli olmayan bireyler: iyi karakterli olmak, adli sicil kaydının temiz olması, İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından geçerliliği kabul edilen sınavlardan en az B1 düzeyinde sonuç almış olmak, gibi şartları yerine getirmelidir. İngiltere vatandaşı ile evli olan kişiler için başvuru şartları; adli sicil kaydının temiz olması, en az B1 seviyesinde İngilizce dil bilgisi sahibi olmak ve bunu geçerliliği olan sınavlarla kanıtlıyor olmak, başvuru tarihinde hala evli olmak, son 3 yıldır Birleşik Krallık’ta yaşıyor olmak, son 3 yıldır göçmenlik kurallarını ihlal etmemiş olmak vb. olarak örneklendirilebilir. İngiltere vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen ve İngiltere vatandaşlık şartlarını öğrenmek isteyen bireyler CSS Legal uzman danışmanlarıyla iletişime geçerek bilgi alabileceklerdir.

Galler vatandaşlığı, İskoçya vatandaşlığı, Kuzey İrlanda vatandaşlığı, İngiltere vatandaşlığı başvurusu ve kazandırdığı haklar konusunda daha fazla bilgi almak isteyenler göçmenlik hukuku ve İngiltere vatandaşlık kanunu konusunda uzman CSS & Co Legal danışmanlarından destek alabilirler.

CSS & Co Legal Services Müşavirlik ve Danışmanlık Şirketi İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere Vizesi, Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları, İngiltere vatandaşlığı konularında Londra, Ankara, İstanbul ofisleriyle 2006 yılından beri hizmet vermektedir.

İngiltere vatandaşı nasıl olunur, İngiltere vatandaşlığı için gerekli belgeler nelerdir gibi sorularınız varsa CSS Legal İngiltere Vatandaşlığı Danışmanlık Hattı aracılığıyla CSS & Co Legal Services uzman danışmanlarına ulaşarak yanıt bulabilir, Birleşik Krallık vatandaşlık başvuru işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Bu sayfa 1452 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular