image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Birleşik Krallık Vatandaşlığı Alabilmek İçin Hangi Şartları Sağlamak Gereklidir?

Birleşik Krallık vatandaşlığı alabilmek için başvuru sahibinin İngiltere vatandaşıyla evli olup olmamasına göre değişen gerekli şartları sağlaması oldukça önemlidir. Aksi takdirde vatandaşlık başvurusu reddedilebilir ve bireyler yeniden başvuru yapmak zorunda kalabilir.

Birleşik Krallık vatandaşlığı statüsü kazanmak oldukça zor ve karmaşık bir yoldur. İngiltere vatandaşı olmak için İngiliz makamlarınca belirlenmiş şartları sağlıyor olmak başvurunun olumlu sonuçlanması için büyük önem taşımaktadır.

İngiltere vatandaşlık başvuru formunu doldurup başvuru ücretini yatıran bireyler başvuru için gerekli evrakları toparlayarak başvuru dosyasına koymalı ve Kasım 2018 tarihinden itibaren vatandaşlık başvurularını İngiltere’de açılan Birleşik Krallık Vize ve Vatandaşlık Başvuru Merkezine yapabileceklerdir. Başvurunun olumlu sonuçlanmasının ardından bireylere vatandaşlık yemin töreni için davet mektubu yollanacak ve bireylerin, bu mektup ellerine geçer geçmez en geç 90 gün içinde yemin törenini düzenlemesi gerekecektir. Birleşik Krallık vatandaşlığı onayı alıp 3 ay içinde yemin seremonisini düzenlemeyen bireylerin vatandaşlık onayı iptal olacak ve yeniden başvuru yapması gerekecektir.

Birleşik Krallık vatandaşlığı şartları başvuru sahiplerinin İngiliz vatandaşıyla evli olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir. Birleşik Krallık vatandaşıyla evli olmayan bireyler: iyi karakterli olmak, geçmiş adli sicil kaydının temiz olması, İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından geçerliliği kabul edilen sınavlardan en az B1 düzeyinde sonuç almış olmak, gibi şartları yerine getirmelidir. İngiltere vatandaşı ile evli olan kişiler için başvuru şartları; başvuru tarihinde hala evli olmak, son 3 yıldır Birleşik Krallık’ta yaşıyor olmak, son 3 yıldır göçmenlik kurallarını ihlal etmemiş olmak vb. olarak örneklendirilebilir. Bu şartlardan birini veya birkaçını sağlamayan bireylerin vatandaşlık başvurusu kabul edilmeyecektir. İngiltere vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen ve İngiltere vatandaşlık şartlarını öğrenmek isteyen bireyler CSS Legal uzman danışmanlarıyla iletişime geçerek bilgi alabileceklerdir.

İngiltere’de vatandaş olmak isteyen bireylerin belirli hususları da bilmesinde fayda vardır. Bu hususların en önemlilerinden biri, Birleşik Krallık vatandaşlığı bir hak olmamakla birlikte vatandaşlık başvuru reddine itiraz edilememesidir. Birleşik Krallık vatandaşlığı başvuru reddi alan bireylerin başvurusunu yeniden yapması gerekmektedir.

Başvurusu olumlu sonuçlanan en geç 3 ay içerisinde yemin törenini düzenleyerek vatandaşlık belgesini alan her bireylerin Birleşik Krallık içinde oy kullanma, istediği zaman ülkeye girip çıkma, yatırım yapma veya taşınmaz varlıklar alıp satma, Birleşik Krallık kanunlarına uyma gibi doğuştan İngiliz vatandaşı olan bireylerle aynı hak ve yükümlülüklere sahip olacaktır.

Galler vatandaşlığı, İskoçya vatandaşlığı, Kuzey İrlanda vatandaşlığı, İngiltere vatandaşlığı başvurusu ve kazandırdığı haklar konusunda daha fazla bilgi almak isteyenler göçmenlik hukuku ve Birleşik Krallık vatandaşlığı hakkında uzman CSS & Co Legal danışmanlarından destek alabilirler.

CSS & Co Legal Services Müşavirlik ve Danışmanlık Şirketi İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere Vizesi, Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları, İngiltere vatandaşlığı konularında Londra, Ankara, İstanbul ofisleriyle 2006 yılından beri hizmet vermektedir.

Birleşik Krallık vatandaşlığı başvurusu nasıl yapılır, Birleşik Krallık vatandaşlık şartları neler olabilir gibi sorular kafanızı kurcalıyor ise CSS Legal İngiltere Vatandaşlığı Danışmanlık Hattı aracılığıyla CSS & Co Legal Services uzman danışmanlarına ulaşarak yanıt bulabilir, Birleşik Krallık vatandaşlık başvuru işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Bu sayfa 744 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular