image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Anlaşması AB Ülkelerinin Hepsinde Geçerli Mi?

Ankara Anlaşması AB Ülkelerinin hepsinde geçerli olmasına karşın iş kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına en çok avantajı İngiltere sağlamaktadır.

1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması, Türkiye ile dönemin Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanmış olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İngiltere'de iş kurma izni ve sonrasında vatandaşlık almaya kadar varan pek çok hak tanıyan bir anlaşmadır. Bu anlaşma, taraf ülkelere imzalandığı tarih itibarıyla var olan kanun, yönetmelik ve uygulamaların, antlaşmaya imza atan ülkelerin vatandaşları için ilerleyen dönemlerde değiştirilmeyeceği garantisini vermiştir.

Avrupa Birliği’ne1973'te katılan İngiltere, imzalayan ülkeler arasında yer almamasına karşın birliğe katılmasıyla Ankara Anlaşması'nı da kabul etmiş oldu. Dolayısıyla o dönemde İngiltere'de geçerli olan kanun ve uygulamaların ilerleyen yıllarda değiştirilmeyeceğini garanti etmiş oldu. İngiltere'de o dönemde geçerli kanunlar, yabancıların İngiltere'de işyeri açmasında günümüzde uygulamada olan puan bazlı sistemin uygulandığı İngiltere Girişimci Vizesi, İngiltere Yatırımcı Vizesi vb. vize türleri kadar zor şartlar istemiyordu ve nispeten daha kolay olan bu şartları sağlayan kişiler İngiltere'de kendi işini kurup süresiz oturum iznine sahip olabiliyordu.

Yukarıda daha önce de bahsettiğimiz üzere Ankara Anlaşması AB Ülkelerinin hepsinde geçerli olmasına karşın iş kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına en çok avantajı İngiltere sağlamaktadır. İngiltere’de iş kurmak ve birçok vize türüne göre çok daha kısa sürelerde süresiz oturum izni ve İngiltere vatandaşlığı almak isteyen kişiler CSS Legal uzmanlarımızla irtibata geçebilirler.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 973 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular