image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Sürekli Oturum İzni Başvurusu ve Kazandırdığı Haklar

İngiltere’de bazı İngiltere vizesi türleri ile belirli bir süre bulunduktan sonra sürekli oturum izni başvurusunda bulunarak birçok geniş kapsamlı hakka sahip olmak ve İngiltere’ye sınırsız süre ile yerleşebilmek mümkündür.

sürekli oturum izni

Birleşik Krallık’ta bazı İngiltere vizesi türleri ile belirli bir süre bulunduktan sonra süresiz oturum izni başvurusu yapılabilir ve gerekli şartlar karşılanabiliyorsa bu hakka sahip olunabilir. Sürekli oturum iznine başvuru yapabilmek için her vize türü için belirtilen sürenin tamamlanmış olması gerekmektedir. Daha erken başvuru yapılması söz konusu değildir. Ayrıca bağımlılar (eş ve çocuklar) da esas başvuru sahibi ile sürekli oturum iznine başvuru yapabilir.

İngiltere turist/ziyaretçi vizesi kategorileri yalnızca kısa sürelerle İngiltere’de bulunma izni veren vize türleri oldukları için sürekli oturum başvurusu yapılabilmesi söz konusu değildir. Bunun aksine İngiltere yerleşim/evlilik vizesi türlerinin bazıları ise sürekli oturum ile verilmektedir. Sürekli oturum ile verilmeyen yerleşim kapsamlı vize türlerinde ise uzatma başvurularıyla birlikte toplamda İngiltere’de bulunduğu süreyi 5 yıla tamamlayan kişiler süresiz oturum iznine başvuru yapabilecektir. Aynı süre pek çok İngiltere çalışma/iş vizesi türü için de geçerlidir. İngiltere vizesi türlerinin hangilerinde gerekli süre doldurulduktan sonra sürekli oturum başvurusu yapılabileceği ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen kişiler web sayfamızdaki vize türleri ile ilgili bölümü inceleyebilirler.

Sürekli oturum izni başvurusunda İngilizce dil şartı da aranmaktadır. IELTS Life Skills sınavından B1 ya da IELTS for UKVI (Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik İdaresi) sınavından 4.0 ve üzeri bir puan alınarak sağlanabilmektedir. Ayrıca Trinity College London’ın yaptığı ve süresiz oturum başvurularında da kabul edilen sınava girerek de bu şart sağlanabilir.

Dil şartının yanında Life in the UK (İngiltere’de Yaşam) sınavına girilmesi ve bu sınavdan başarılı bir sonuç alınması da bu başvurularda aranmaktadır. Bu sınavda İngiltere ile ilgili genel kültür soruları yer almaktadır. Bu sınav hakkında detaylı bilgi ve nasıl hazırlanılabileceği ile ilgili bilgi almak üzere websitemizin Life in the UK (İngiltere’de Yaşam) Sınavı ile ilgili sayfalarını inceleyebileceğiniz gibi CSS Legal uzmanları ile de irtibata geçebilirsiniz.

Sürekli oturum izninin alınması ile kişi istediği herhangi bir işyerinde part-time ya da full-time çalışan olarak işe girip çalışma özgürlüğüne sahip olduğu gibi serbest meslek sahibi olarak kendi işini devam da ettirebilir. Bunun yanı sıra, devlet sosyal yardımlarını almak da mümkün hale gelecektir. Yani bu hak alındıktan sonra şayet ihtiyaç duyulursa ve gerekli şartlar sağlanıyorsa ilgili devlet sosyal yardımlarına başvuru hakkı mevcuttur. Ayrıca kişi istediği gibi İngiltere’ye giriş çıkış yapabilme hakkına sahip olur. Ancak bu izni aldıktan 1 yıl sonra vatandaşlık almak da isteniyorsa son 5 yılda 450 gün, son 12 ayda ise 90 gün’den fazla İngiltere dışında bulunulmamış olmalıdır. CSS Legal şikayet konusu edilebilecek bu hususta önceden uyarı yapmayı gerekli görür.

Başvurunun başarılı olması halinde süresiz oturum izni (indefinite) alınır. Bu izin ile vize başvurusu veya uzatma başvurusu gibi zorunluluklar ortadan kalkacaktır. Bu hakkı kazandıktan 1 yıl sonra ise İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapılarak çifte vatandaşlığa (çoklu vatandaşlık) geçiş yapılabilir.

Yapılacak  süresiz oturum izni  başvurularında sunulacak belgelere dair ayrıntılı bilgi ve sağlanması gereken kriterler ile ilgili CSS Legal yorum ve analiz uzmanları ile iletişime geçerek başvuruyu eksiksiz yapmak mümkün olacaktır.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Reddine İtiraz (idari itiraz, ifade değişikliği) başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik mevzuatı/uygulamaları uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 23569 defa görüntülendi