image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere’de Nasıl Oturum Alınır?

“İngiltere’de nasıl oturum alınır?” sorusunun cevabı, diğer vize türleri ile birlikte geçici olarak veya belirli koşulların sağlanması durumunda sürekli oturum izni alınması iledir.

“İngiltere’de nasıl oturum alınır?” sorusunun cevabı ikiye ayrılmaktadır. İngiltere’de oturum almanın ilk yolu geçici oturma izni niteliği taşıyan bir İngiltere vizesi sahibi olmaktır. İngiltere Çalışma/İş Vizesi ve İngiltere Evlilik/Yerleşim Vizesi türleri buna örnek gösterilebilir. Bu vize kategorilerine dahil olan herhangi bir vizenin alınması durumunda kişinin vize süresince ve vizenin elverdiği koşullar çerçevesinde İngiltere’de ikamet hakkı bulunmaktadır.

“İngiltere’de nasıl oturum alınır?” sorusunun ikinci cevabı çeşitli koşulların sağlanması durumunda İngiltere sürekli oturum izni (indefinite leave to remain) başvurusu yapılması iledir. Sürekli oturum izni, kişilere vize uzatması gibi işlemlere gerek olmadan İngiltere’de süresiz olarak ikamet hakkı tanımaktadır. Sürekli oturum izni alınabilmesi için sağlanması gereken bazı koşullar vardır. Bu koşullardan ilki kişilerin başvurdukları tarihten önce belirli süre ile İngiltere’de bulunmuş olmalarıdır. Çoğu İngiltere vizesi için bu süre uzatmalar ile birlikte toplamda 5 yıl olarak belirlenmiş de olsa sahip olunan vize türüne göre süre gereksinimi değişebilmektedir. Örneğin, İngiltere Ankara Antlaşması İş Kurma Vizesi sahipleri 4 yıllık bir sürenin sonunda sürekli oturma izni başvurusunda bulunabilmektedir. Farklı İngiltere vizesi türlerinin sürekli oturum için süre gereksinimleri hakkında detaylı bilgi almak için CSS Legal uzmanları ile irtibata geçebilirsiniz.

İngiltere sürekli oturum izni başvurularında başvuru sahiplerinin belirli seviyede İngilizce dil bilgisi sahibi olduklarını ispat etmeleri gereklidir. Bu hususun ispat edilebilmesi için başvuru sahiplerinin IELTS Life Skills veya IELTS for UKVI sınavlarından birisine girerek başarılı olmaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri bu şartı sağlamak için aynı zamanda Trinity College London’un ilgili sınavına da girebilirler.

Başvuru sahiplerinin İngiltere sürekli oturum izni başvurusunda bulunmaları için girmeleri gereken diğer bir sınav da Life in the UK (İngiltere’de Yaşam) sınavıdır. Bu sınavdan geçilmediği takdirde sürekli oturum izni başvurusunda bulunulması mümkün olmayacaktır. Life in the UK sınavı hakkında firmamız uzmanları ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

CSS & Co Legal Services, 2006’dan beri İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmıştır. İngiltere’de ve Türkiye’de ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services’in vize ve göçmenlik hukuku uzmanları ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattını arayarak veya ofislerimizi ziyaret ederek iletişime geçebilir, “İngiltere’de nasıl oturum alınır?” öğrenebilir, sürekli oturum izni başvuruları hakkında detaylı bilgi alabilir, firmamızın sunduğu danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bu sayfa 1719 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular