image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Kaçaklara Oturum İzni Alınabilir Mi?

İngiltere kaçaklara oturum izni sağlanması uzun dönem ikamet (long residence) ile mümkün olabilse dahi kaçak olarak İngiltere’de bulunulması birtakım problemlere yol açabilecektir.

İngiltere kaçaklara oturum izni alınması ancak uzun dönem ikamet (long residence) ile mümkün olabilmektedir. Kişiler, İngiltere’de toplamda en az 10 yıllık süre ile bulundukları takdirde sürekli oturum izni başvurusunda bulunmaları mümkün olabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, uzun dönem ikametin çeşitli belgelerle kanıtlanmasının gerekli olduğudur.

Kişilerin vize süreleri bittikten sonra veya vize uzatma başvurularının olumsuz sonuçlanması durumunda İngiltere’den çıkmaları tavsiye edilmektedir. Uzatma veya farklı vize türüne geçiş başvuruları reddedilmiş olan vize sahipleri geçerli olan İngiltere vizesinin süresinin bitiminden sonra 28 gün içerisinde ülkeden çıkmak durumundadır. Kaçak olarak İngiltere’de kalmış olan kişilere uygulanabilecek olan cezai yaptırımlar vardır.

Kişilere İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından Gönderilme Bildirimi yollanması halinde kişinin kendi isteği ile mi yoksa İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından Gönderilme Bildirimi yollanması durumunda mı çıktığına bağlı olarak 1-5-10 yıllık başvuru yasağı almaları söz konusudur. Başvuru yasağı bulunan kişiler İngiltere Ankara Antlaşması İş Kurma Vizesi, İngiltere Evlilik/Yerleşim Vizesi, İngiltere Aile Birleşimi Vizesi ve insan hakları kaynaklı başvurular haricinde herhangi bir vize başvurusunda bulunamazlar, bulunmaları halinde de başvuruları reddedilir.

Gönderilme Bildirimi almış kişiler kendi istekleri ve kendi imkanları doğrultusunda İngiltere’den çıkarlar ise 1 yıl başvuru yasağı alacaklardır. Kişiler kendi istekleri ile çıkarlar fakat çıkış masrafları İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından karşılanmak zorunda kalınırsa 5 yıl giriş yasağı verilecektir. Kişinin kendi isteği dışında ve İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından ülkeden çıkartılması halinde başvuru yasağı 10 yıllık süre ile verilmektedir.

CSS & Co Legal Services vize ve göçmenlik uzmanları ile iletişime geçerek vize süreleri, vize uzatma başvuruları ve vizelerin sundukları haklar hakkında detaylı bilgi edinmeniz kaçak durumuna düşmemeniz açısından önem teşkil etmektedir. Firmamız uzmanları İngiltere’de ve Türkiye’de bulunan vize sahiplerine danışmanlık hizmeti sunmaktadır. 2006’dan beri İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış olan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattını arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 4801 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular