image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Tier-5 İngiltere Geçici Çalışma Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

Tier-5 İngiltere Geçici Çalışma Vizesi ile geçici olarak İngiltere’de çalışacak olan kişiler İngiltere’de devletin National Health Service aracılığıyla sunulmakta olduğu sağlık hizmetlerinin çoğundan ücretsiz yararlanabilirler.

Birleşik Krallık’ta geçici olarak çalışma izni veren Tier-5 İngiltere Geçici Çalışma Vizesi ile tüm İngiltere vizesi türlerinde olduğu üzere kişinin yapma hakkı olan ve olmayan hususlar bulunur. Mesela İngiltere’de bu vize ile kamu yardımlarından yararlanılamaz, ancak National Health Service’in sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanılabilir.

İngiltere’de geçici çalışan olarak bulunurken sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için vize başvurusundan önce başvuru sahiplerinin immigration health surcharge isimli sağlık harcını ödemesi gerekir. Bu sağlık harcı ödenerek bir referans numarası alınabilecek ve vize başvurusunda sunulabilecektir. Bunlar başvuruda sunulduktan sonra başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde İngiltere’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek mümkün olacaktır.

İngiltere’ye geçici çalışan olarak gidildiğinde ihmal edilmeden yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. İngiltere’ye gidilir gidilmez bir pratisyen doktora gidilerek kayıt olunmalıdır. Bu kayıt için gerekli tüm belgeler toplanarak en yakındaki pratisyen hekime gidilerek kayıt olunabilir. Bu kayıt işleminin ardından kişiye üzerinde National Health Service (NHS) numarasının da yer aldığı bir sağlık kartı posta yoluyla gönderilmektedir. Bu kartı aldıktan sonra çoğu sağlık hizmetinden ücretsiz olarak yararlanılabilecektir.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1930 defa görüntülendi

Tier-5 İngiltere Geçici Çalışma Vizesi Sıkça Sorulan Soruları