image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Tier-2 İngiltere Genel Çalışma/İş Vizesi Başvurusu için İşverenler Sponsorluk Lisansını Nasıl Alır?

Tier-2 İngiltere Genel Çalışma/İş Vizesi başvurusu için İngiltere dışından birini çalışan olarak getirmek isteyen işverenlerin Sponsorluk Lisansı’nı mutlaka temin etmeleri gerekmektedir.

Sponsorluk Lisansı, işverenlerin Avrupa Birliği ve İsviçre dışından birini Birleşik Krallık’a çalışmak üzere getirmek için çıkarması gereken, bir belgedir. Bu belge, Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Dairesi (UK Visas and Immigration)’ne kayıt olarak alınabilmektedir. Bu lisansa sahip olan işverenler İngiltere’ye Tier-2 İngiltere Genel Çalışma/İş Vizesi ile gelecek olan çalışanların vize başvurusu için Sponsorluk Sertifikası (Certificate of Sponsorship) çıkartabilecektir. Bu belgenin gönüllü olarak çalışacak ve ödeme almayacak olan çalışanlar için dahi çıkarılması gerekmektedir. 

Sponsorluk Lisansı almak isteyen işverenlerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle sağlanması gereken şart, lisans çıkartacak olan kurumun yeterlilik şartlarını sağlayabilmesidir. Bu bağlamda şirketin, şirketin direktörünün ya da kurum içinde başvuru süreci ile ilgilenen herhangi bir kişinin önceden bir sicil kaydının olmaması gerekir. Yani bu şahısların göçmenlik kanunları dışında hareket etmemiş olması veya dolandırıcılık, kara para aklama ve benzeri bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olması gerekir.

Bu lisansa online olarak başvuru yapılmaktadır. Online başvuru esnasında başvuru sahibi kuruluştan bir takım belgeler istenir. Bu belgeler için her şirketten istenen standart bir belge listesi bulunmamakta ve gerekli olan belgeler şirketin durumuna göre değişmektedir. Başvurusunu CSS Legal uzmanları ile gerçekleştiren kurumların hangi belgelere ihtiyacı olduğu uzmanlarımızca yapılan incelemeler sonucunda net olarak belirlenecek ve bir evrak listesi oluşturulacaktır.

Tier-2 İngiltere Genel Çalışma/İş Vizesi ile İngiltere ve Avrupa Birliği dışından çalışan getirmek üzere Sponsorluk Lisansı alacak olan şirketlerin dikkat etmesi gereken birkaç husus daha bulunmaktadır. Birine sponsor olmak o kişinin İngiltere’ye gelmesine veya kalmasına izin verileceğini garantilememektedir. Ayrıca bu lisansı almak için başvuru yapacak olan şirketlerin kurulmasından bu yana 18 ay ya da üstünde bir süre geçmiş olması tercih edilir. Aksi takdirde şirketin güvenilirliği, maddi ve yasal durumu gibi hususları ispat etmek zor olabilir. Başvuru gerçekleştikten sonra normal şartlarda sonuçlar 8 hafta içerisinde belli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda 8 haftayı geçtiği durumlar da görülmektedir.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanı olan danışmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 3926 defa görüntülendi

Tier-2 İngiltere Genel Çalışma/İş Vizesi Sıkça Sorulan Soruları