image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Transit Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

İngiltere dışında bir ülkeye İngiltere aktarmalı gidilecek olan hallerde alınan İngiltere Transit Vizesi ile İngiltere’de kısa süreli olarak bulunan kişiler oradayken bir sağlık problemi yaşamaları durumunda sağlık hizmeti almak durumunda kalırlarsa kendi masraflarını karşılamak durumundadır.

İngiltere’de İngiltere Transit Vizesi ile bulunan kişiler sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip değildirler. Transit geçişler esnasında kısa süreli olarak İngiltere’de bulunan kişiler bir sağlık problemi yaşamaları durumunda sağlık masraflarını kendileri karşılamalıdır. Bunun için de başvuru sahiplerinin kişisel sağlık ve seyahat sigortası yaptırmaları herhangi bir problemle karşılaşma risklerine karşı oldukça yaralı olacaktır. Unutulmamalıdır ki; sigortası olmayan kişiler sağlık hizmeti almaları durumunda %50 daha fazla ücret ödemek durumunda kalacaklardır. Bu ücret karşılanamazsa da ileride yapılabilecek olan diğer vize başvurularının yanı sıra İngiltere yerleşim/evlilik vizesi, uzatma başvurusu, süresiz oturum izni, İngiltere vatandaşlığı vb. vize ve göçmenlik başvurularının da bu durumlardan olumsuz etkilenmesine yol açabilecektir.

İngiltere Transit Vizesi ile Birleşik Krallık’ta bulunurken Avrupa Birliği vatandaşı olan ya da olmayan herkesin ücretsiz olarak yararlanabilecekleri bazı sağlık hizmetleri de bulunmaktadır. Bu hak Avrupa Konseyi’ne üye devletlerin imzalamış oldukları Avrupa Sosyal Şartı ile güvence altındadır. Avrupa Birliği vatandaşlığı olmayan kişilerin de ücretsiz olarak yararlanabilecekleri sağlık hizmetleri aşağıda listelenmiştir;

  • Acil durumlar ve kazalarda alınan sağlık hizmetleri
  • Aile planlama hizmetleri (kürtaj veya kısırlık tedavisi dâhil değil)
  • Bulaşıcı hastalıkların tedavisi
  • İşkence, aile içi şiddet, cinsel saldırı gibi durumlarda alınması gerekli olan her tür tedavi

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1653 defa görüntülendi

İngiltere Transit Vizesi Sıkça Sorulan Soruları