image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere İş Ziyareti Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

İngiltere’ye İngiltere İş Ziyareti Vizesi ile gidecek olan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için immigration health surcharge (IHS) adlı sağlık harcını ödemesine gerek bulunmamakla birlikte kişisel sağlık ve seyahat sigortalarını yaptırmaları yararlı olacaktır.

İngiltere’ye kısa süreli olarak İngiltere İş Ziyareti Vizesi ile giden Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin İngiltere’de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için kişisel sağlık ve seyahat sigortası yaptırması oldukça faydalı olacaktır. İngiltere’de tedavi alabilmek için kişinin sağlık masraflarını kendisinin karşılayacağını başvurusuna ekleyeceği sigorta belgeleriyle göstermesi herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşma ihtimali için gerekli olacaktır. Eğer ki İngiltere İş Ziyareti Vizesi’ne başvuru yapacak kişi sağlık ve seyahat sigortası yaptırmazsa ancak hizmet ücretinin %50 fazlasını ödeyerek İngiltere’de sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

İngiltere’ye iş ziyareti amacıyla 6 aydan kısa süre ile giden İngiltere veya Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin immigration health surcharge (IHS) adı verilen sağlık harcını ödemesine veya başvuru için bir IHS referans numarası almasına gerek yoktur. Bu harcı ödemek ve bir referans numarası almak, 6 aydan uzun süre çalışmak, yerleşmek ve eğitim görmek amaçlarıyla İngiltere’ye gidildiğinde gerekmektedir. Ziyaret kapsamlı ve 6 aydan kısa süreli vize türlerinde ise gerekmemektedir.

Ziyaret kapsamlı bir İngiltere vizesi ile İngiltere’ye giden kişiler yalnızca bazı durumlarda sigorta yaptırıp yaptırmamış olmalarının bir önemi olmaksızın National Health Service sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmektedir. Ücretsiz sağlık hizmeti alınabilecek olan durumlar şunlardır;

  • Acil hizmetler
  • Aile planlama hizmetleri (kürtaj ile kısırlık tedavisi hariç)
  • İşkence, aile içi şiddet, cinsel saldırı gibi durumlarda alınması gereken tedaviler
  • Bulaşıcı hastalıkların tedavisi

Yukarıdaki durumlardan herhangi birinden dolayı National Health Service hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilme hakkı Avrupa Konseyi’ne üye hükümetlerin 18 Ekim 1961 tarihinde imzalamış oldukları Avrupa Sosyal Şartı’nın getirmekte olduğu haklardan biridir. Bu sosyal şarta göre, Avrupa Sosyal Şartı’na taraf olan ülkeler sağlığın korunması hakkının kullanılmasını sağlamak durumundadır. Bu bağlamda Avrupa Sosyal Şartı’imzalamış olan Avrupa Konseyi’ne üye ülkeler gerekli önlemleri almak, sağlığın bozulmasına yol açan nedenleri olabildiğince ortadan kaldırmak, kazalar açısından olduğu gibi, salgın, yöresel ve diğer hastalıkları da olabildiğince önlemek üzere tasarlanmış uygun önlemleri almak vb. faaliyetleri gerçekleştirmelidir.

Başvurusunu CSS & Co Legal Services ile gerçekleştiren başvuru sahipleri her konuda olduğu üzere sağlık ve seyahat sigortaları hakkında da detaylı bilgi alabileceklerdir. Bu sayede başvuru sahipleri İngiltere’de ortaya çıkabilecek herhangi bir sağlık problemi oluştuğunda neler yapabilecekleri konusunda detaylı bilgi sahibi olabilecek ve pek çok mağduriyetin önüne geçmiş olacaklardır. Bunun yanında ileride yapılabilecek İngiltere yerleşim/evlilik vizesi, sürekli oturum izni, İngiltere vatandaşlığı gibi göçmenlik başvurularının da bu durumlardan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmiş olunacaktır.

CSS & Co Legal Services, 2006’dan bu yana İngiltere vize ve göçmenlik hukuku alanında Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve vize ile göçmenlikle ilgili her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1808 defa görüntülendi

İngiltere İş Ziyareti Vizesi Sıkça Sorulan Soruları