image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Vizesi’nde İngiliz Vatandaşlığı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere’de bulunurken İngiliz vatandaşlığı da alarak çifte vatandaşlık kazanmak isteyen kişiler 5 yılın sonunda sürekli oturum almalarından 1 yıl sonra da İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapabilirler.

Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere vatandaşlığı alabilmeleri için İngiltere'de 5 yılın sonunda sürekli oturum izni almaları ve bu izni aldıktan 1 yıl sonra vatandaşlık başvurusu yapmaları gerekir. 15 Haziran 2018 tarihinde yapılan yönetmelik değişikliğiyle Ankara Antlaşması kapsamında bulunan kişilerin sürekli oturum başvurusu yapabilmeleri için gerekli süre 4 yıl yerine 5 yıl olarak düzenlenmiştir. Sürekli oturum izni alınmasından 1 yıl sonra ise İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapılabilmektedir.

İngiliz vatandaşlığına başvuru yapabilmek için sağlanması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; bir İngilizce dil belgesinin alınması ve Life in the UK (İngiltere’de Yaşam) testinin geçilmiş olmasıdır. İngiltere vatandaşlığı başvurusu için İngilizce dil şartının sağlanması amacıyla girilebilecek olan dil sınavları; IELTS Life Skills, IELTS for UKVI veya Trinity College London’ın sınavlarıdır. IELTS Life Skills sınavından B1, IELTS for UKVI sınavının dinleme ve konuşma bölümlerinden 4.0 ya da Trinity College London’ın sınavlarından B1 seviyesinde sonuç almak bu başvurularda gerekli olan İngilizce dil şartının sağlanması için yeterli olacaktır.

18 yaşın üstünde olup İngiliz vatandaşlığına geçiş yapmak isteyen herkes yukarıda sayılan bu şartları sağlamalıdır. Bunlara ek olarak kişiye ait sabıka, polis kayıtları, mahkeme kararları, cezalar vb. de incelenerek ve bu belgeler başvuru sonucunu etkileyebilmektedir. Başvuru sahibinin daha önceki başvurularda herhangi bir yalan beyan/sahte evrak vb. kullanmamış olması da başvurularda incelenmektedir.

İngiltere vatandaşlığı başvurularında bakılacak olan şartlardan bir diğeri ise son 1 yılda  90 gün ve son 5 yılda 450 günden fazla İngiltere dışında kalmamış olmaktır. Bu hususa dikkat edilerek başvuru yapılması olumlu sonuç alabilmek adına yararlı olacaktır.

Ankara Antlaşması Vizesi, sürekli oturum izni ve İngiltere vatandaşlığı başvuruları olumlu sonuçlandığı takdirde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Ancak bu şartların her başvuru dosyası için yapılacak işe göre yeterli olup olmadığını gösterebilmek amacıyla başvuru sahiplerinin oldukça ikna edici bir başvuru dosyası ile başvuru yapması gerekmektedir. Dosyada herhangi bir hata veya eksiklik olması halinde vize reddi ile karşı karşıya kalınabilecektir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin hatasız bir başvuru yapabilmek için danışmanlık alarak başvurularını gerçekleştirmeleri yararlı olacaktır. Bu vizeye başvuru yapacak olan kişiler danışmanlık almak üzere CSS & Co Legal Services danışmanları ile irtibata geçebilirler.

CSS Legal, 2006’dan bu yana vize danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 4903 defa görüntülendi

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi (İş Kurma Vizesi) Sıkça Sorulan Soruları