image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

Ankara Antlaşması Vizesi ile Immigration Health Surcharge (sağlık harcı) ödemeye gerek olmaksızın İngiltere’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek mümkündür.

İİngiltere’de iş kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapabileceği Ankara Anlaşması Vizesi’ni alabilen kişiler İngiltere’de pek çok geniş kapsamlı hakka sahip olmaktadır. Başvuru sahibi, İngiltere’ye bağımlı aile üyelerini getirebilmek, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek, 4 yıl sonra sürekli oturum ve 5 yıl sonra İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapabilmek gibi haklara sahip olacaktır. 

Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’ye gidecek olan kişilerin sahip olacağı en önemli haklardan biri İngiltere’de ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek olmasıdır. Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’ye gidecek olan kişiler herhangi bir ücret ödemeye gerek olmaksızın National Health Service aracılığıyla sunulan sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceklerdir. Yani İngiltere’de yerleşmek, çalışmak veya eğitim görmek amaçlı olarak gidildiğinde sağlık hizmetini ücretsiz alabilmek için ödenmesi gereken Immigration Health Surcharge (sağlık harcı)’ın Ankara Antlaşması kapsamında yapılan vize başvurularında ödenmesine gerek yoktur.

Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanılabilmesine karşın bazı vize türlerinde yararlanılamamaktadır. Ancak sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak için uygun olunmayan hallerde dahi İngiltere’de bazı tedavilerden ücretsiz yararlanabilmek mümkündür. 6 aydan kısa veya uzun İngiltere’de kalacak olması fark etmeksizin herkesin ücretsiz yararlanabildiği tedaviler şunlardır;

  • Acil hizmetler
  • İşkence, aile içi şiddet, cinsel saldırı gibi hallerde alınması gereken tedaviler
  • Hapiste veya tutukluyken alınması gereken tedaviler
  • Aile planlama hizmetleri
  • Bulaşıcı hastalıkların tanı ve tedavisi
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisi
  • Mahkeme tarafından alınması zorunlu tutulan psikiyatrik tedaviler

CSS & Co Legal Services, 2006’dan bu yana İngiltere vizesi danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 4698 defa görüntülendi

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi (İş Kurma Vizesi) Sıkça Sorulan Soruları