image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Vizesi ile Ne Tür Meslekler Yapılabilir?

Ankara Antlaşması Vizesi ile sektörü fark etmeksizin yalnızca serbest meslek niteliğinde olan meslekler yapılabilmektedir.

Ankara Anlaşması Vizesi, yalnızca İngiltere’de iş kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapabildiği bir İngiltere vizesi türüdür. Yani Ankara Antlaşması Vizesi kapsamında İngiltere’de yalnızca serbest meslek sahibi olarak çalışılabilmekte, bir işverene bağlı olarak çalışılamamaktadır. 

 

 

Ankara Antlaşması Vizesi başvurularında işi yalnızca serbest meslek sahibi olarak yapma şartı olmasına karşın işi yapma şeklini seçmek başvuru sahibine bırakılmıştır. Bu bağlamda bu İngiltere vizesi başvuru sahipleri işlerini aşağıda belirtilen şekillerden birini seçerek gerçekleştirebileceklerdir;

  • Yaşanılan evi ofis (home-office) olarak kullanmak
  • Bir iş yeri olmaksızın tamamen seyyar/mobil olarak işi yapmak
  • Yeni bir şirket ya da işletme kurmak veya var olan bir şirketi/işletmeyi devralmak
  • Bir şirketin işletme haklarını 3, 5 veya 10 yıl gibi sürelerle devralmak
  • İşi tek başına ya da ortaklık kurarak yapmak

Yukarıda bahsedilen iş yapma şekillerinden birini seçen Ankara Anlaşması Vizesi başvuru sahiplerinin serbest meslek sahibi olarak yapabilecekleri mesleklerden bir kısmı aşağıda listelenmiştir;

Yemek/Eğlence sektörü ile ilgili meslekler; kafe, sandviç bar işletmeciliği, lokanta ve market işletmeciliği, pub, bar veya gece klübü işletmeciliği, seyyar/mobil gıda satıcısı, catering şirketi, organizasyon şirketi vb.

Temizlik ve bakıcılık hizmetleri ile ilgili meslekler; ev ve işyeri temizlikçiliği, halı yıkamacılığı, sabit veya mobil/seyyar oto yıkamacılığı, çocuk bakıcılığı, kreş işletmeciliği, yaşlı - hasta bakıcılığı, huzurevi işletmeciliği vb.

Binek araçlar ve nakliye işleri ile ilgili meslekler; araç satış işleri, araç kiralama işleri, oto tamirciliği, motosiklet ve bisiklet tamirciliği, nakliyecilik, kuryelik, taksicilik, pedicab sürücülüğü vb.

Dekorasyon/inşaat sektörü ile ilgili meslekler; müteahhitlik, mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, sıva, boya, badana ve fayans ustalığı, marangozluk, tesisatçılık vb.

Bilgisayar, internet, tasarım ile ilgili meslekler; bilgi teknolojileri (IT) uzmanlığı, web tasarımcılık, grafik tasarımcılık, metin yazarlığı, internet kafe işletmeciliği, bilgisayar, TV tamirciliği, güvenlik, kamera ve TV uydu sistemleri satım ve/veya kurulum hizmetleri vb.

Danışmanlık hizmetleri ile ilgili meslekler; eğitim danışmanlığı, iş danışmanlığı, ithalat-ihracat danışmanlığı, pazar araştırması danışmanlığı, gayrimenkul danışmanlığı, hukuk danışmanlığı, yatırım danışmanlığı, bilişim danışmanlığı, psikolojik danışmanlık, kişisel gelişim danışmanlığı, stil danışmanlığı vb.

Eğitim ile ilgili meslekler; özel ders öğretmenliği (matematik, Türkçe, fizik, biyoloji, geometri vb.), okul, kurs, etüt merkezi vb. açmak vb.

Dış ticaret ile ilgili meslekler; ithalat-ihracat (her sektör için), toptancılık, dağıtım vb. meslekler

Sanat dallarıyla ilgili meslekler; müzisyenlik, ressamlık, heykeltıraşlık, virtüözlük, yapım şirketi ya da stüdyo işletmeciliği, özel ders öğretmenliği (müzik, tiyatro, resim, heykel, müzik aleti vb.) vb.

Giyim sektörü ile ilgili meslekler; butik, konfeksiyon vb. açmak, moda tasarımcılığı, stilistlik, terzilik vb.

Yukarıda sayılanların dışında serbest meslek sahibi olarak yapılabilen her türlü iş Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’de yapılabilecektir. Ankara Antlaşması Vizesi başvuruları oldukça detaylı hazırlık gerektiren ve tüm belgelerin titizlikle hazırlanması gereken İngiltere vizesi başvurularından birisidir. CSS Legal uzmanları ile birlikte hazırlanacak bir başvuru ile başvuru sahibinin şartları da yeterliyse vize alma şansı yükselecektir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin dosyaları değerlendirmeye alınmadan önce belgelerinin uzmanlarımız tarafından incelenmesi yararlı olacaktır. Bu sayede eksik ve hataların tespiti ve giderilmesi sağlanarak iyi bir başvuru dosyası ile başvuru yapılabilir.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 23887 defa görüntülendi

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi (İş Kurma Vizesi) Sıkça Sorulan Soruları