image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Vizesi Şartları Nelerdir?

Ankara Antlaşması Vizesi başvuru şartları diğer pek çok vize türünde olduğunun aksine kesin sınırları olan şartlar olmayıp işi kurmaya yetecek düzeyde şartları taşımak yeterli olmaktadır.

Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu için başvuru sahiplerinin sağlaması gereken başvuru şartları bulunmaktadır. Ancak bu şartlar puan bazlı sistemin uygulandığı iş kurma vizesi türleri gibi standart şartlar olmayıp, daha esnek ve soyut şartlardır. O nedenle de şartları sağlamak puan bazlı vize türlerine göre daha kolay görünse de başvurunun ikna edici olması önem arz etmektedir. Yalnızca bu İngiltere vizesi ile İngiltere’de iş kuracak olan başvuru sahiplerinin işlerini kurabilecekleri ölçüde başvuru şartlarını sağlayabildiklerini başvuru dosyalarında ikna edici bir şekilde gösterebilmeleri gerekir.

İngiltere’de iş kurma izni veren Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvuru yapabilmek için her şeyden önce başvuru sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve 18 yaşın üstünde olmaları gerekmektedir. Diğer ülkelerin vatandaşları bu vizeye başvuru yapamamaktadır. 

Ankara Antlaşması Vizesi başvurusu için sağlanması gereken şartlardan biri yapılacak olan işin serbest meslek niteliğinde olmasıdır. Yani bu vizeye başvuru yapan kişinin işini kesinlikle serbest meslek sahibi olarak yapması gerekmektedir. Bu vize bir işverene bağlı olarak çalışmak üzere başvuru yapılabilen bir İngiltere vizesi türü değildir. Buna ek olarak başvuru sahibinin başvurusunda kuracağını belirttiği işi kurabilecek ve devam ettirebilecek ölçüde mesleki yeterliliğinin olduğunu da gösterebilmesi gerekir. Mesleki yeterlilik şartı referans mektubu, diploma, mesleki eğitim sertifikaları gibi belgelerle sağlanabilir.

Ankara Anlaşması Vizesi başvurularında bir diğer önemli şart ise başvuru sahibinin işini kurabilecek ve işinden kar elde edene dek İngiltere’deki masraflarını karşılayabileceği miktarda bir sermaye gösterebilmesidir. Bunun için işin kurulabileceği miktarda bir paradan biraz daha fazla bir sermaye gösterilmesi faydalı olacaktır. Bu sermayenin kaynağının belirli ve yasal olması gerekir.

Birleşik Krallık’ta iş kurmak üzere başvuru yapılabilen Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu için sağlanması gereken şartların içerisinde sanılanın aksine İngilizce bilme şartı aranmamaktadır. Ancak elbette ki ne kadar çok İngilizce bilinirse başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi açısından o denli yararlı olacaktır. Bu başvurularda başvuru sahibinin İngiltere’de yaşamını sürdürebilecek ve müşterileriyle bir başka kişiye ihtiyaç duymaksızın iletişim kurabilecek ölçüde dil bilmesi yeterli olmaktadır.

Birleşik Krallık’ta iş kurmak amacıyla başvuru yapılabilen diğer İngiltere vizesi türlerinde aranan yüksek şartların Ankara Antlaşması Vizesinde aranmaması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Ancak bu şartların her başvuru dosyası için yapılacak işe göre yeterli olup olmadığını gösterebilmek amacıyla başvuru sahiplerinin oldukça ikna edici bir başvuru dosyası ile başvuru yapması gerekmektedir. Dosyada herhangi bir hata veya eksiklik olması halinde vize reddi ile karşı karşıya kalınabilecektir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin hatasız bir başvuru yapabilmek için danışmanlık alarak başvurularını gerçekleştirmeleri yararlı olacaktır. Bu vizeye başvuru yapacak olan kişiler danışmanlık almak üzere CSS & Co Legal Services danışmanları ile irtibata geçebilirler.

CSS Legal, 2006’dan bu yana vize danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 6887 defa görüntülendi

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi (İş Kurma Vizesi) Sıkça Sorulan Soruları