image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Vatandaşlığı Yemini Etmenin Nedenleri Nelerdir?

İngiltere vatandaşlık yemini, İngiltere vatandaşlık başvuru prosedürlerini doğru bir şekilde uygulayan, başvuru için gerekli şartları sağlayarak değerlendirme sürecinin sonunda vatandaşlık başvuru onayı alan bireylerin en geç 90 gün içinde düzenlemesi gereken, Kraliçe adına ant içip Birleşik Krallık’a sadık kalacağına dair yemin ettikten sonra vatandaşlık belgesini alabileceği bir törendir.

İngiltere vatandaşlık yemini, bireylerin İngiltere vatandaşlık başvuru formunu gerçeğe uygun ve eksiksiz şekilde doldurup, başvuru ücretini yatırıp, CSS Legal uzmanları tarafından temin edilecek olan bireyin İngiliz vatandaşıyla evli olup olmamasına göre değişkenlik gösteren gerekli belgeler listesindeki evrakları tamamlayarak başvuru dosyasına koyduktan sonra biyometrik bilgiler ile 2018 yılının Kasım ayında açılmış olan İngiltere’deki Birleşik Krallık Vize ve Vatandaşlık Başvuru Merkezine yapılacak olan başvurusunun olumlu sonuçlanmasından sonra 90 gün içinde yapılması gereklidir.

İngiltere vatandaşlık yemini etmenin sebepleri arasında en önemlisi başvuru sonucu olumlu olan bireylerin vatandaşlık sertifikası (certificate of naturalisation) alabilmesi için gerekli olması vardır. Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından bireylere gönderilen davet mektubunun (invitation letter) ellerine ulaşmasını takiben 90 gün içinde yapılması gereklidir. Bu mektup bireylerin eline ulaştığı günden itibaren 3 ay içinde yemin töreni düzenlenmelidir. Bu süre zarfında İngiltere’de bulunamayacak olan bireyler bulundukları ülkenin konsolosluk veya elçiliklerinde yemin töreni düzenleyebilecektir. İngiltere’de bulunan bireyler ise yaşadıkları bölgenin yetkilileriyle iletişime geçerek yemin töreni için gün ve saat ayarlaması yapmalıdır İngiliz vatandaşlık yemini törenini geçerli bir sebep olmadan düzenlemeyen, düzenleme günü belirleyip törenine gelmeyen bireylerin vatandaşlık başvuruları iptal edilir ve kişiler tekrar başvuru yapmak zorunda kalabilir.

İngiltere vatandaşlık başvuruları bir hak olmadığı için başvurunun reddi durumunda bireyler vize retlerine itiraz gibi bir süreç başlatamayacaktır. Başvurularını yenilemesi gereken bireylerin onay alması halinde İngiliz vatandaşlığı yemini etmesinden sonra vatandaşlık belgesini alabilecektir. Vatandaşlık başvurularınızda ret aldıysanız tekrar böyle bir sonuçla karşılamamak için CSS Legal uzman danışmanlarıyla iletişime geçilmesi önerilmektedir.

Galler vatandaşlığı, İskoçya vatandaşlığı, Kuzey İrlanda vatandaşlığı, İngiltere vatandaşlığı başvurusu ve kazandırdığı haklar ve yemin töreni hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler göçmenlik hukuku ve İngiltere vatandaşlık başvuruları konusunda uzman CSS & Co Legal danışmanlarından destek alabilirler.

2006 yılından beri CSS & Co Legal Services Müşavirlik ve Danışmanlık Şirketi İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere Vizesi, Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları, İngiltere vatandaşlığı konularında Londra, Ankara, İstanbul ofisleriyle hizmet vermektedir.

İngiltere vatandaşlık yemini nasıl edilir, içeriğinde neler vardır, yemin töreni nasıl düzenlenir gibi sorular kafanızı kurcalıyor ise CSS Legal İngiltere Vatandaşlığı Danışmanlık Hattı aracılığıyla CSS & Co Legal Services uzman danışmanlarına ulaşarak yanıt bulabilir, Birleşik Krallık vatandaşlık başvuru işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Bu sayfa 812 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular