image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiliz Vatandaşlık Yemini Ne Kadar Süre İçinde Yapılmalıdır?

İngiliz vatandaşlık yemini, Birleşik Krallık vatandaşlık başvuru onayının ardından Birleşik Krallık Home Office tarafından yollanan vatandaşlık yemin töreni için davet mektubu bireylerin ellerine geçtiği andan itibaren 90 gün içinde yapılması gereklidir. Aksi takdirde vatandaşlık başvurusunun onayı iptal edilir ve bireyler tekrar başvuru süreçlerinden geçmek durumunda kalır. 

İngiltere’de vatandaş olmak isteyen bireylerin belirli hususları da bilmesinde fayda vardır. Bu hususların en önemlilerinden biri, İngiltere vatandaşlığının bir hak olmaması ve vatandaşlık başvuru reddine itiraz edilememesidir. İngiltere vatandaşlık başvuru reddi alan bireylerin başvurusunu yeniden yapması gerekmektedir.

İngiltere’de vatandaşlık hak ve yükümlülükleri, başvurusu olumlu sonuçlanan en geç 3 ay içerisinde yemin törenini düzenleyerek vatandaşlık belgesini alan her birey için aynen geçerlidir. Oy kullanma, istediği zaman ülkeye girip çıkma, yatırım yapma veya taşınmaz varlıklar alıp satma, Birleşik Krallık kanunlarına uyma gibi doğuştan İngiliz vatandaşı olan bireylerle aynı hak ve yükümlülüklere sahip olacaktır.

İngiltere’de vatandaşlık statüsü kazanmak oldukça zor ve meşakkatli bir yoldur. İngiltere vatandaşı olmak için belirli şartları sağlıyor olmak ve başvuru prosedürlerini uygun şekilde yerine getirmiş olmak gereklidir. İngiltere vatandaşlık başvuru formunu doldurup başvuru ücretini yatıran bireyler başvuru için gerekli evrakları toparlayarak başvuru dosyasına koymalı ve Kasım 2018 tarihinden itibaren vatandaşlık başvurularını İngiltere’de açılan Birleşik Krallık Vize ve Vatandaşlık Başvuru Merkezine yapabileceklerdir.

6 ay civarında sonuçlanan vatandaşlık başvurusunun sonucu olumlu olduğu takdirde İngiliz İçişleri Bakanlığı başvuru sahibine vatandaşlık yemin töreni için davete mektubu gönderecektir. Bu mektup bireylerin eline ulaştığı günden itibaren 3 ay içinde yemin töreni düzenlenmelidir. Bu süre zarfında İngiltere’de bulunamayacak olan bireyler bulundukları ülkenin konsolosluk veya elçiliklerinde yemin töreni düzenleyebilecektir. İngiltere’de bulunan bireyler ise yaşadıkları bölgenin yetkilileriyle iletişime geçerek yemin töreni için gün ve saat ayarlaması yapmalıdır. İngiliz vatandaşlık yemini tamamlandıktan sonra başvuru sahiplerine vatandaşlık belgeleri (certificate of naturalisation) verilecektir. Hiçbir mazeret sunmadan veya mantıklı sebebi bulunmadan İngiliz vatandaşlık yemini törenine katılmayan veya tören düzenlemesi için başvuru yapmayan bireylerin vatandaşlık onayları iptal edilir ve bireyler yeniden başvuru yapmak zorunda kalır.

Bu şartlar başvuru sahiplerinin İngiliz vatandaşıyla evli olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir. İngiliz vatandaşı ile evli olmayan bireyler: iyi karakterli olmak, adli sicil kaydının temiz olması, İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından geçerliliği kabul edilen sınavlardan en az B1 düzeyinde sonuç almış olmak, gibi şartları yerine getirmelidir. İngiltere vatandaşı ile evli olan kişiler için başvuru şartları; başvuru tarihinde hala evli olmak, son 3 yıldır Birleşik Krallık’ta yaşıyor olmak, son 3 yıldır göçmenlik kurallarını ihlal etmemiş olmak vb. olarak örneklendirilebilir. İngiltere vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen ve İngiltere vatandaşlık şartlarını öğrenmek isteyen bireyler CSS Legal uzman danışmanlarıyla iletişime geçerek bilgi alabileceklerdir.

Galler vatandaşlığı, İskoçya vatandaşlığı, Kuzey İrlanda vatandaşlığı, İngiltere vatandaşlığı başvurusu ve kazandırdığı haklar konusunda daha fazla bilgi almak isteyenler göçmenlik hukuku ve İngiliz vatandaşlık yemini ve başvuru için gerekli şartlar konusunda uzman CSS & Co Legal danışmanlarından destek alabilirler.

CSS & Co Legal Services Müşavirlik ve Danışmanlık Şirketi İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere Vizesi, Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları, İngiltere vatandaşlığı konularında Londra, Ankara, İstanbul ofisleriyle 2006 yılından beri hizmet vermektedir.

İngiliz vatandaşlık yemini nasıl yapılır, içeriğinde neler vardır, vatandaşlık yemin töreni nasıl düzenlenir, iniglitere vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır gibi sorular kafanızı kurcalıyor ise CSS Legal İngiltere Vatandaşlığı Danışmanlık Hattı aracılığıyla CSS & Co Legal Services uzman danışmanlarına ulaşarak yanıt bulabilir, Birleşik Krallık vatandaşlık başvuru işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Bu sayfa 762 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular