image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması İngiltere Oturma İzni Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir?

Ankara Antlaşması İngiltere oturma izni başvurusu İngiltere’de 4 yıl Ankara Antlaşması Vizesi kapsamında bulunulduktan sonra yapılabilmekte, şartlar tam olarak sağlanıyorsa da bu hak kazanılabilmektedir.

Ankara Anlaşması (ECAA), 1963 yılında Türkiye ile dönemin Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanmış olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına birçok hak ve avantaj sağlayan bir anlaşmadır. 1973'te Avrupa Birliği’ne katılan İngiltere, Ankara Anlaşması'nı da kabul etmiş oldu. Yani İngiltere bu anlaşmayı imzalamamış, AB’ye girmesiyle bu anlaşmayı kabul etmiş oldu. Bu sayede o dönemde İngiltere'de geçerli olan kanun ve uygulamaların ilerleyen yıllarda değiştirilmeyeceğini taahhüt etmiş oldu. İngiltere'de o dönemde geçerli kanunlar, yabancıların İngiltere'de işyeri açmasında şu anki çalışma iznini içeren vize türleri kadar zor şartlar istemiyordu. Nispeten daha kolay olan bu şartları sağlayan kişiler, İngiltere'de kendi işini kurup süresiz oturum iznine sahip olabiliyordu. Dolayısıyla Ankara Anlaşması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının günümüzde de o yıllardaki şartlarda iş kurabilmesini güvence altına almıştır.

Ankara Antlaşması İngiltere oturma izni başvurusu İngiltere’de 4 yıl Ankara Antlaşması Vizesi kapsamında bulunulduktan sonra yapılabilmekte, şartlar tam olarak sağlanıyorsa da bu hak kazanılabilmektedir. Bu vizeye yapılan ilk başvuru sonucunda 1 yıllık vize alınmaktadır. 1 yılın dolmasıyla uzatma başvurusu yapılarak, şartlar sağlandığı takdirde, 3 yıla kadar uzatma alınabilecektir. Uzatmalarla birlikte İngiltere’de 4 yıl bu vize kapsamında bulunmuş biri sürekli oturum izni başvurusu yapabilir. İngiltere’de Ankara Antlaşması İngiltere oturma izni ile 1 yıl ve toplamda 5 yıl bulunan kişiler ise İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapabilecektir.

İngiltere’de ve Türkiye’de ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile iletişim bilgileri aracılığıyla ofislerimize gelerek ya da arayarak iletişime geçilebilir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış firmamızla iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızdan detaylı bilgi alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 978 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular