image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Fransa İçin Geçerli Midir?

Ankara Antlaşması Fransa için geçerli olmakla birlikte bu kapsamda iş kurmak yalnızca İngiltere’de mümkündür.

Ankara Antlaşması, 1963 yılında Türkiye ile dönemin Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanmış olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İngiltere'de iş kurma izni ve sonrasında vatandaşlık almaya kadar varan pek çok hak tanıyan bir anlaşmadır. Bu anlaşma, taraf ülkelere 1963 itibarıyla var olan kanun, yönetmelik ve uygulamaların, antlaşmaya imza atan ülkelerin vatandaşları için ilerleyen dönemlerde değiştirilmeyeceği garantisini vermiştir.

1973'te Avrupa Birliği’ne katılan İngiltere, Ankara Anlaşması'nı da kabul etmiş oldu. İngiltere'de o dönemde geçerli kanunlar, yabancıların İngiltere'de işyeri açmasında şu anki puan bazlı sistemin uygulandığı İngiltere çalışma/iş vizesi türleri kadar zor şartlar istemiyordu ve nispeten daha kolay olan bu şartları sağlayan kişiler İngiltere'de kendi işini kurup buraya yerleşebiliyordu. Dolayısıyla Ankara Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının günümüzde o yıllardaki şartlarda iş kurabilmesini bugün ve gelecekte de güvence altına almıştır. Bu sayede ilerleyen yıllarda ağırlaştırılan şartlardan etkilenmemesini sağlamıştır.

Ankara Antlaşması Fransa için de geçerli bir sözleşme olmasına karşın bu vize kapsamında yalnızca İngiltere’de iş kurulabilmesi mümkündür. Sözleşmenin imzalandığı yıllarda iş kurabilmenin en avantajlı olduğu ülke İngiltere’dir. Diğer Avrupa Birliği ülkeleri İngiltere kadar hak ve avantaj sağlamamaktadır.

İş kurmak için başvurulabilen Ankara Antlaşması Vizesi İngiltere dışındaki AB ülkelerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pek avantaj sağlamamakla birlikte Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi tüm AB ülkelerinde aynı hakları sağlamaktadır. Yani tüm AB ülkelerinde Ankara Antlaşması kapsamında çalışan olarak bulunabilmek mümkündür. Ankara Antlaşması Fransa’da da çalışan olarak bulunmak isteyenlerin bu kapsamda yaşamaya devam edebilmesi mümkündür. Bu kapsamda iş kurmak isteyenler ise İngiltere’de çok daha avantajlı olarak bunu gerçekleştirebileceklerini bilmelidir. Bu başvurularda profesyonel destek almak isteyen başvuru sahipleri CSS Legal İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanları ile irtibata geçebilirler.

CSS Legal, Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine İngiltere vize ve göçmenlik başvurularında danışmanlık sağlayan bir şirkettir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Firmamızla İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu sayfa 6128 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular