image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Ankara Anlaşması Çalışan Vizesi (Çalışma Vizesi)

İngiltere Ankara Anlaşması Çalışan Vizesi İngiltere’de yasal olarak 1 yıl çalışmış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aynı iş yerinde çalışarak İngiltere’de yaşamaya devam edebilmeleri için başvuru yapabilecekleri bir İngiltere vizesi türüdür.

 

Herhangi bir yasal çalışma iznini içeren İngiltere vizesiyle İngiltere’de 1 yıl çalışarak bulunmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi başvurusu yapabilirler. Bu vize kişi Birleşik Krallık’ta aynı iş yerinde çalışmaya devam edilebilsin diye verilmekte olan bir vize türüdür.

İngiltere’de hâlihazırda çalışma hakkı tanıyan bir çalışma izni, evlilik vizesi, öğrenci vizesi vb. ile 1 yıl aynı iş yerinde ve aynı işi yaparak çalışan kişiler bu başvuruyu yaptıklarında ilk olarak çalışmaya başladıkları tarihten itibaren 3 yıllık süreci doldurmaları için 1+1 veya direkt 2 yıl şeklinde uzatma alabileceklerdir. Eğer kişi aynı iş yerinde aynı işi yaparak devam etmek isterse 3 yılın sonunda süreci 4. yıla tamamlamak için 1 yıllık bir uzatma daha alabilecektir. Bu 4 yıl tamamlandıktan sonra hem şahıs artık istediği işyerinde istediği işi yapabilecek hem de yine vize uzatması yapabilecektir.

15 Haziran 2018 tarihinde yapılan değişiklikler öncesinde bu uzatmalarla birlikte İngiltere'de 10 yıl bulunan kişiler sürekli oturum izni alabilmekteydi. Ancak değişiklik sonrası bu süre hem Ankara Antlaşması kapsamında çalışan olarak bulunan kişiler hem de bağımlı eşleri için 5 yıla indirilmiştir. Bağımlı çocukların ise 5 yıl beklemesine gerek bulunmamakta olup esas göçmenle başvuru yapabilmektedir.

İngiltere Ankara Anlaşması Çalışan Vizesi, Türkiye’den başvuru yapılabilecek bir İngiltere vizesi türü değildir. Yalnızca İngiltere’den başvuru yapılabilecek olan bu vize türü İngiltere’ye herhangi bir İngiltere vizesi ile gider gitmez başvuru yapılabilecek bir vize başvurusu da değildir.

Ankara Antlaşması kapsamında çalışan olarak başvuru yapılabilen bu vize çalışma izni olmaksızın çalıştıktan sonra alınamamaktadır. Ayrıca çalışmadan sadece öğrenci, turist vb. olarak İngiltere'de bulunulduğunda alınabilen bir vize de değildir. Yani yasal İngiltere çalışma izni olmadan çalıştıktan sonra alınamaz.

Son olarak bu vize ile ilgili olarak bilinmesi gereken husus; bu vizenin Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi başvuru sahiplerinin kendi işyerlerini kurarak alabilecekleri bir vize olmadığıdır. İngiltere’de iş kurmak isteyen kişiler, Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu yaparak yaşamlarına İngiltere’de devam edebilirler.

Ankara Antlaşması kapsamında çalışan olarak yapılan başvurulardan olumlu sonuç almak oldukça zordur. Çünkü bu vize başvuruları oldukça karmaşıktır. Başvuruları değerlendiren vize memurları en ufak bir hatada veya eksiklikte vize reddi verebildiği için ve ispatlanması gereken pek çok husus bulunması nedeniyle bu başvurularda olumlu sonuç alabilmek adına vize danışmanlığı almak oldukça önem taşır. Bu bağlamda başvuru sahipleri firmamız CSS & Co Legal Services uzmanlarından danışmanlık alarak vize başvurusu yaptıklarında prosedürlere en uygun şekilde başvurularını gerçekleştirmiş olacaktır.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 7236 defa görüntülendi

İngiltere Ankara Anlaşması Çalışan Vizesi (Çalışma Vizesi) Sıkça Sorulan Soruları