image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Avrupa Birliği Ülkelerinin Hepsinde Mi Geçerlidir?

Ankara Antlaşması Avrupa Birliği ülkelerinin tamamı taraf olmasına karşın iş kurma izni ve sonrasında oturum hakkı, vatandaşlık gibi hakları elde edebilme en avantajlı olarak yalnızca İngiltere’de olabilmektedir.

Ankara Antlaşması, 1963 yılında Türkiye ile dönemin Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanmıştır. Ankara Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Avrupa Birliği ülkelerinde iş kurma izni ve sonrasında vatandaşlık almaya kadar varan pek çok hak tanımaktadır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Antlaşması kapsamında Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılamamakta yalnızca İngiltere’de bu kapsamda iş kurulabilmektedir. Yani Ankara Antlaşması Avrupa Birliği ülkelerinin tamamı taraf olmasına karşın iş kurma izni ve sonrasında oturum hakkı, vatandaşlık gibi hakları elde edebilme en avantajlı olarak yalnızca İngiltere’de olabilmektedir.

1973'te Avrupa Birliği’ne katılan İngiltere, Ankara Antlaşması'nı da kabul etmiş oldu. Dolayısıyla o dönemde İngiltere'de geçerli olan kanun ve uygulamaların ilerleyen yıllarda değiştirilmeyeceğini garanti etmiş oldu. İngiltere'de o dönemde geçerli kanunlar, yabancıların İngiltere'de işyeri açmasında şu anki puan bazlı sistemin uygulandığı İngiltere Girişimci Vizesi, İngiltere Yatırımcı Vizesi vb. kadar zor şartlar istemiyordu ve nispeten daha kolay olan bu şartları sağlayan kişiler İngiltere'de kendi işini kurup süresiz oturum iznine sahip olabiliyordu. Dolayısıyla Ankara Anlaşması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının günümüzde o yıllardaki şartlarda iş kurabilmesini güvence altına almıştır. Bu sayede ilerleyen yıllarda ağırlaştırılan şartlardan etkilenmemesini sağlamıştır.

CSS Legal, Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine İngiltere vizesi ve göçmenlik başvurularında danışmanlık sağlayan bir şirkettir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1391 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular