image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması 1963 Nedir?

“Ankara Antlaşması 1963 nedir?” sorusunun cevabı; 1963 yılında Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına geniş haklar sağlayan bir anlaşmadır.

“Ankara Antlaşması 1963 nedir?” sorusu, İngiltere’de iş kurmak isteyen başvuru sahiplerince sıkça sorulan sorulardan biridir. Ankara Anlaşması (ECAA), 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanmış olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pek çok hak tanıyan bir anlaşmadır. İngiltere'de serbest meslek sahibi olarak iş kurma izni ve sonrasında İngiltere vatandaşlığı almaya kadar varan haklar tanıyan bu anlaşma, taraf ülkelere anlaşmanın imzalandığı tarihte var olan hükümlerin antlaşmaya imza atan ülkelerin vatandaşları için ilerleyen dönemlerde değiştirilmeyeceği garantisini vermektedir.

1973'te Avrupa Birliği’ne katılan İngiltere, Ankara Anlaşmasını da kabul etmiş oldu. Dolayısıyla o dönemde İngiltere'de geçerli olan kanun ve uygulamaların ilerleyen yıllarda değiştirilmeyeceğini taahhüt etmiş oldu. İngiltere'de o dönemde geçerli kanunlar, yabancıların İngiltere'de işyeri açmasında şu anki puan bazlı sistemin uygulandığı İngiltere Girişimci Vizesi kadar zor şartlar istemiyordu ve nispeten daha kolay olan bu şartları sağlayan kişiler İngiltere'de kendi işini kurup süresiz oturum iznine sahip olabiliyordu. Dolayısıyla Ankara Anlaşması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının günümüzde o yıllardaki şartlarda iş kurabilmesini güvence altına almıştır. Bu sayede ilerleyen yıllarda ağırlaştırılan şartlardan etkilenmemesini sağlamıştır.

İngiltere’de ve Türkiye’de ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile iletişim bilgileri aracılığıyla ofislerimize gelerek ya da arayarak iletişime geçilebilir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızdan detaylı bilgi alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1603 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular