image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Anlaşması Mahkemeye İtiraz Hakkını Sağlar Mı?

Ankara Anlaşması mahkemeye itiraz hakkını sağlamamakla birlikte ret alan başvuru sahipleri idari itirazda bulunabilir veya itiraz kapsamlı yeniden değerlendirilme başvurusu yapabilirler.

Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere'de serbest meslek sahibi olarak kendi işini kurmak ya da kurulu bir işe ortak olmak isteyen, yalnızca 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapabileceği ve ilerleyen süreçte çok sayıda göçmenlik hakkı elde edebileceği bir vize türüdür. Bu vize başvurusu vize reddi ile sonuçlanan başvuru sahiplerinin itiraz hakkı olarak itiraz davası hakkı yoktur. Yani Ankara Anlaşması mahkemeye itiraz hakkını sağlamamakla birlikte ret alan başvuru sahipleri idari itirazda bulunabilir veya itiraz kapsamlı yeniden değerlendirilme başvurusu yapabilirler. Eskiden bu başvurularda dava açma hakkı bulunuyordu, ancak bu durum son yapılan düzenlemelerle değiştirilerek yalnızca idari itiraza çevrilmiştir.

İdari itiraz (Administrative Review) yalnızca başvuruyu değerlendiren vize memurlarının hataları için idareye yapılabilen itiraz başvurularıdır. Eğer ki vize memurunun hatasından dolayı değil de dosyadaki bir eksiklikten ya da hatadan kaynaklı ret alınmışsa itiraz kapsamlı yeniden değerlendirilme başvurusu kişi için daha yararlı olabilir. Başvuru sahipleri ret mektuplarında belirtilen süre içerisinde CSS & Co Legal Services uzmanları ile iletişime geçerek hangi itiraz başvurusunun durumları için daha etkili olacağı hakkında bilgi alabilir ve başvuru işlemlerini başlatabilirler.

Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere vizesi başvurusu ret ile sonuçlanan kişilerin ret gerekçesinin insan haklarına ya da Ankara Antlaşması hükümlerine aykırılık göstermesi halinde başvuru sahibi High Court (Yüksek Mahkeme)'ta dava açabilecektir. Mahkemeden de olumsuz sonuç alan başvuru sahipleri bir üst mahkemede kararı temyiz etme ve hatta iç hukuk yollarının tıkanması halinde de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava açılabilme haklarına sahip olacaktır. 

Yukarıda bahsedilen başvurulardan hangisinin kişinin durumu için olumsuz sonucu olumluya çevirebilme ihtimalinin daha yüksek olduğu ile ilgili bilgi ve danışmanlık almak isteyen başvuru sahipleri firmamız İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarıyla iletişime geçebilirler. 

İngiltere’de ve Türkiye’de ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile iletişim bilgileri aracılığıyla ofislerimize gelerek ya da arayarak iletişime geçilebilir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızdan detaylı bilgi alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Firmamızla İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 949 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular