image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

12 ay ve daha uzun sürelerle İngiltere’de eğitim görmek üzere başvuru yapılabilen Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi ile Immigration Health Surcharge (IHS) adı verilen sağlık harcı ödenip bir referans numarası alınarak İngiltere’de çoğu sağlık hizmetinden yararlanabilmek mümkündür.

Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi, Birleşik Krallık’ta 6 ay ve daha uzun sürelerle lise, lisans, yüksek lisans, doktora, dil eğitimi gibi çeşitli eğitimlere katılmak isteyen başvuru sahiplerinin başvuru yapabildiği bir İngiltere vizesi türüdür. 6 aydan uzun süreli olarak verilmesi ve öğrenim amaçlı gidilmesi nedeniyle bu vize türü ile İngiltere’de bulunan öğrencilerin sağlık hizmetlerinin pek çoğundan ücretsiz yararlanabilmeleri mümkündür. Immigration Health Surcharge (IHS) adı verilen sağlık harcı ödenip bir referans numarası alınarak bu numaranın başvuruda gösterilmesi ile ücretsiz sağlık hizmeti alınabilecektir.

İngiltere’ye varır varmaz bir pratisyen doktora (GP) kaydolunması gerektiğine dikkat edilmelidir. Pratisyen doktorları yaptıkları iş bakımından Türkiye’deki aile hekimlerine benzetebiliriz. Bir pratisyen doktora muayene olmak ücretsizdir. Buna karşın İngiltere’ye gider gitmez bir doktora hasta kaydı yaptırılması herhangi bir problemle karşılaşmamak adına ihmal edilmemelidir. 

Üniversite öğrencileri bilmelidir ki; üniversitelerin genelde  sağlık merkezi bulunmaktadır. Ancak olmadığı takdirde öğrenciler yaşadıkları yere en yakın doktora kayıt olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi ile İngiltere’ye gelen kişiler doktora kayıt olmak için okullarından veya üniversitelerinden öğrenci olduğunu kanıtlayan bir mektup, pasaport ve bir ikametgâh belgesi alarak  çalışma saatlerinde en yakınlarında bulunan doktora gidebilirler. 

İngiltere’de 6 aydan fazla eğitim görmeyi planlayan öğrencilerin National Health Service (NHS)’in sunmakta olduğu sağlık hizmetlerinin çoğundan hiçbir ücret ödemeden yararlanabilme hakları İngiltere’ye yerleştikleri ilk günden itibaren geçerlidir. 

Doktor  reçete verirse, bu ilaçların tutarının bir kısmını ödemek gerekmektedir. Yalnızca 18 yaşından küçükler, 19 yaşından büyük olup tam süreli eğitim görenler, hamile olanlar ya da son 12 ay içinde doğum yapanlar için reçeteler ücretsizdir. Yani İngiltere’ye uzun süreli bir eğitim görmek için Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi ile giden kişilerden ilaçları için ücret alınmayacaktır. 

Son olarak İngiltere sağlık sistemi ile ilgili olarak bilinmelidir ki; reçeteler, diş, ağız  ve göz sağlığı gibi  masraflar için yardım talebinde bulunmak mümkündür. Bunun için yerel yardım bürolarından, pratisyen doktorlardan, NHS hastanelerinden ve bazı danışma merkezlerinden yardım istenebilir. Sağlık yardımları, kamu fonları sınıfına girmediği için bu nedenle sağlık masrafları için yardım talebinde bulunmuş olması eğer buna hakkı varsa kişinin  göçmenlik durumunu etkilemeyecektir. Yani ileride yapacağı yerleşim başvurusu, sürekli oturum izni başvurusu, İngiltere vatandaşlığı başvuru vb. başvurularının sonuçlarını olumsuz etkilemeyecektir.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve vize başvuru sürecine dair her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 3296 defa görüntülendi

Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi Sıkça Sorulan Soruları