image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Sanatçı Turist/Ziyaretçi Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

İngiltere Sanatçı Turist/Ziyaretçi Vizesi ile İngiltere’ye giden kişiler bazı istisnai durumlar hariç İngiltere’de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için masraflarını kendileri karşılayabilmelidir.

İngiltere Sanatçı Turist/Ziyaretçi Vizesi ile İngiltere’ye giden ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan sanatçıların kişisel sağlık ve seyahat sigortası yaptırması İngiltere’de bir sağlık problemi yaşamaları durumunda çok daha fazla ücret ödemek durumunda kalmamaları açısından yarar sağlayacaktır. Eğer ki İngiltere Sanatçı Turist/Ziyaretçi Vizesi başvuru sahibi sigorta yaptırmamışsa İngiltere’de tedavi alabilmek için National Health Service (NHS)’in normal ücretlerinin %50 fazlasını ödemek durumunda kalacaktır.

Ziyaret kapsamlı bir İngiltere vizesi ile İngiltere’de bulunan kişiler yalnızca bazı istisnai durumlarda National Health Service (NHS)’in sunmakta olduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirler. Ücretsiz sağlık hizmeti alınabilecek olan durumlar şunlardır;

  • Kazalar ve acil durumlarda alınacak olan hizmetler
  • Kürtaj veya kısırlık tedavisi hariç aile planlama hizmetleri
  • Bulaşıcı hastalıkların tedavisi
  • Aile içi şiddet, işkence, cinsel saldırı gibi durumlarda alınması gereken fiziksel ve zihinsel tedaviler

Bu durumlarda ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilme hakkı, Avrupa Konseyi’ne üye hükümetlerin imzalamış oldukları Avrupa Sosyal Şartı’nın koruduğu haklardandır. Avrupa Sosyal Şartı’na taraf olan devletler sağlığın korunması hakkının kullanılmasını doğrudan veya kamusal ya da özel örgütlerle işbirliği içinde sağlamalıdır.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan sanatçı ziyaretçiler sağlık masraflarını kendileri karşılamazsa bu durum ileride yapacakları diğer vize başvuruları gibi İngiltere yerleşim/evlilik vizesi, sürekli oturum izni gibi göçmenlik başvurularını da etkileyebilecek ve vize başvurusunun reddi ile karşı karşıya kalınabilecektir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin daha en başından CSS & Co Legal Services uzmanları ile iletişime geçerek başvurularını yapmaları ileride yapacakları başvurularda bir problem yaşamamaları adına da yararlı olacaktır.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve vize alma ihtimalinizi yükseltmek üzere profesyonel destek alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de hizmet sunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1517 defa görüntülendi

İngiltere Sanatçı Ziyaretçi Vizesi Sıkça Sorulan Soruları