image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

Altı ayın altında bir kurs, dil okulu gibi bir eğitim almak üzere başvuru yapılabilen İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi ile İngiltere’de bulunuyorken ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanılamaz, kişisel sağlık sigortası yaptırılması gerekir.

İngiltere’ye bir İngiltere vizesi türü ile giden kişilerin İngiltere sağlık kurumu olan National Health Service (NHS)’in sunduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanıp yararlanamaması kalış süresine ve gidiş amacına bağlı olup, kişinin milliyetiyle alakası bulunmamaktadır. 6 ay ve daha kısa sürelerle öğrenci olarak İngiltere’ye giden kişiler kişisel sağlık sigortası yaptırmalıdır. 6 ayın altında İngiltere’de bulunulacak olan hallerde sağlık harcı (health surcharge) yatırırlarak NHS hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanılamayacaktır.  

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi ile İngiltere’ye gidilir gidilmez bir pratisyen doktora (GP) kaydolunması gerekmektedir. Doktora kayıt olmak için öğrencinin okulundan veya kursundan öğrenci olduğunu kanıtlayan bir mektup, bir ikametgâh belgesi ve pasaportunu alarak  çalışma saatlerinde doktorunun muayenehanesine gitmesi gerekir. Bundan sonra kişiye posta yoluyla NHS numarasının yazılı olduğu bir sağlık kartı gönderilmektedir.

İngiltere’de öğrenci ziyaretçi olarak bulunurken tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanılamasa dahi bazı durumlarda ücretsiz tedavi alınabilmektedir. Bu durumlar; bulaşıcı hastalıkların tedavisi, acil durumlar, kazalar vb. hallerde alınacak tedaviler, cinsel saldırı, işkence, aile içi şiddet, vb. durumlarda alınması gereken tedaviler, aile planlaması ile ilgili tedavilerdir. Ancak bu tedavi devam eden bir tedavi olmamalıdır. Bu nedenle tanınmış bir firmadan bir sağlık sigortası yaptırılması tavsiye edilmektedir.

İngiltere’deki masraflarını karşılayan kişilerin ileride yapabilecekleri İngiltere vizesi başvuruları ya da sürekli oturum izni, İngiltere vatandaşlığı ve benzeri bir göçmenlik başvurusu yaptığı zaman bu durum olumsuz olarak yansımayacaktır. Aksi bir durumda ileride yapılacak olan vize ve göçmenlik başvuruları için olumsuz bir intiba oluşturulmuş olacaktır.

CSS Legal, 2006’dan bu yana İngiltere vizesi danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 2013 defa görüntülendi

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi Sıkça Sorulan Soruları