image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi ile İngiltere’ye giden kişilerin sağlık ve seyahat sigortalarını kendilerinin karşılaması gerekmekle birlikte bazı durumlarda İngiltere sağlık kurumu National Health Service (NHS) hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmeleri mümkündür.

İngiltere’ye İngiltere Aile Ziyareti Vizesi ile giden İngiltere veya Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin immigration health surcharge (IHS) adlı sağlık harcını ödemesine veya başvuru için bir IHS referans numarası almasına gerek yoktur. Bunun yerine ziyaret maksatlı ve 6 aydan kısa süreli bir İngiltere vizesi ile gidecek olan kişiler kişisel sağlık ve seyahat sigortası yaptırabilirler. Kişisel sağlık ve seyahat sigortası zorunlu olmamakla birlikte İngiltere’de aniden ortaya çıkabilecek bir durumda tedavi alabilmek için faydalı olacaktır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi başvuru sahibi sigorta yaptırmazsa İngiltere’de tedavi alabilmek için NHS’nin normal ücretlerinin %50 fazlasını ödemesi gerekecektir. Ancak bazı istisnai durumlarda başvuru sahipleri sigorta yaptırıp yaptırmamış olmalarının bir önemi olmaksızın NHS hizmetlerinden ücretsiz faydalanabileceklerdir. Ücretsiz sağlık hizmeti alınabilecek olan durumlar şunlardır;

  • Acil hizmetler
  • Aile planlama hizmetleri (kürtaj veya kısırlık tedavisi hariç)
  • Bulaşıcı hastalıkların tedavisi (cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi dahil)
  • İşkence, aile içi şiddet, cinsel saldırı vb. durumlarda alınması gereken fiziksel ve zihinsel tedaviler

Yukarıda bahsedilen durumlarda ücretsiz National Health Service (NHS) hizmetlerinden faydalanabilmek Avrupa Konseyi’ne üye hükümetlerin imzalamış oldukları Avrupa Sosyal Şartı’nın getirmekte olduğu haklardan biridir. Avrupa Sosyal Şartı’na taraf olan ülkeler sağlığın korunması hakkının kullanılmasını ya doğrudan ya da kamusal veya özel örgütlerle işbirliği içinde sağlamak durumundadır. Bu bağlamda Avrupa Sosyal Şartı’nı imzalamış olan Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin gerekli önlemleri almak, sağlığın bozulmasına yol açan nedenleri olabildiğince ortadan kaldırmak, sağlıklı olmayı teşvik etmek ve sağlık konularında kişisel sorumluluk duygusunu geliştirmek üzere eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlamak, kazalar açısından olduğu gibi, salgın, yöresel ve diğer hastalıkları olabildiğince önlemek üzere tasarlanmış uygun önlemleri almak faaliyetlerini gerçekleştirmeleri gerekir.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ziyaretçiler sağlık masraflarını kendisi karşılamazsa bu durum ileride yapacakları İngiltere yerleşim/evlilik vizesi, İngiltere turist/ziyaretçi vizesi, süresiz oturum izni gibi her türlü vize ve göçmenlik başvurularını da etkileyebilecek ve başvurunun reddi ile karşı karşıya kalınmasına yol açabilecektir. Bu nedenle İngiltere Aile Ziyareti Vizesi başvuru sahipleri daha en başından CSS & Co Legal Services uzmanları ile iletişime geçerek başvurularını olumlu sonuç alma ihtimallerinin en yüksek olmasını sağlayacak şekilde yapabilecek dolayısıyla ileride yapacakları başvuruları olumlu etkileyecek şekilde gerçekleştirebileceklerdir.

CSS & Co Legal Services İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış ve İngiltere ve Türkiye’de 2006 yılından bu yana hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve olumsuz sonuç alma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz. İngiltere’de Londra ile Türkiye’de Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 2038 defa görüntülendi

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Sıkça Sorulan Soruları