image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Ankara Antlaşması Fransa Vizesi Nedir?

1963’te imzalanmış olan Ankara Antlaşması tüm Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu üzere Fransa’da da geçerlidir. Ancak Ankara Antlaşması Fransa Vizesi adlı bir vize bulunmamaktadır.

1963 yılında Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanan Ankara Antlaşması (ECAA) maddeleri, imzalandığı tarihte yürürlükte olan uygulamaların antlaşma geçerliliğini koruduğu müddetçe uygulanacağını taahhüt etmektedir. Dolayısıyla 1963’te imzalanmış olan Ankara Antlaşması tüm Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu üzere Fransa’da da geçerlidir. Ancak Ankara Antlaşması Fransa Vizesi adlı bir vize bulunmamakta ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fransa’da bu anlaşmaya dayanarak iş kuramamaktadır. Bu kapsamda yalnızca İngiltere’de Ankara Antlaşması Vizesi ile iş kurabilmek mümkündür.

İngiliz Hükümeti bu uygulamayı kaldırmak istemiş hatta uzunca bir süre için durdurmuştur. Ancak yapılan itirazlar ve açılan davalar sonrası uygulamanın durdurulmasının Ankara Antlaşması hükümlerine ve dolayısıyla Avrupa Birliği bütünlüğünü sağlayan ilkelere karşı olduğuna karar verilerek yabancıların İngiltere'de iş kurmasına ve süreci tamamladıktan sonra vatandaşlık almasına izin veren uygulama devam ettirilmek zorunda kalınmıştır. İngiliz Hükümetinin karara itiraz etmesi ve davayı Lordlar Kamarasına ve Avrupa Adalet Divanına götürmesi de bu kararı değiştirmemiştir.

Sonuç olarak Ankara Antlaşması Vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Birleşik Krallık'ta serbest meslek sahibi olarak ve herhangi bir genel asgari şart (sermaye, dil, eğitim, tecrübe vb.) koşulmaksızın iş kurma ve daha sonrasında süresiz oturum ile vatandaşlık alma imkanını sunmaktadır. Bu kapsamda iş kurmak ve bu geniş kapsamlı haklara ulaşmak isteyen başvuru sahipleri CSS Legal ile irtibata geçebilirler.

İngiltere ile Türkiye’de ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile iletişim bilgileri aracılığıyla ofislerimize gelerek ya da arayarak iletişime geçilebilir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızdan detaylı bilgi alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 5025 defa görüntülendi

En Çok Okunan Sıkça Sorulan Sorular