image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

AB Vatandaşlarının Eşleri için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi

İngiltere’de yaşayan Avrupa Birliği vatandaşlarının İngiltere veya AB üye ülke vatandaşı olmayan ve Avrupa Birliği dışında yaşayan eşleri Birleşik Krallık’ta beraber yaşamak üzere AB Vatandaşlarının Eşleri için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi başvurusu yapabilirler.

Avrupa Birliği vatandaşları İngiltere’ye serbest dolaşım hakkından dolayı vize almaksızın giriş yapabilmekte ve yaşayabilmektedir. Ancak bu kişilerin eşlerinin İngiltere veya Avrupa Birliği vatandaşı olmaması durumunda bu eşler için AB Vatandaşlarının Eşleri için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

AB vatandaşlarının eşlerinin yapacakları İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi başvurusu için sağlanması gereken bazı şartlar bulunur. Bu şartların en önemlilerinden biri, İngiltere’de bulunan AB vatandaşı olan eşin aktif olarak serbest dolaşımdan doğan haklarını kullanarak İngiltere’de bulunuyor olmasıdır. AB bağımlısı olarak bu vizeye başvurabilmek için İngiltere’de bu haktan yararlanarak bulunan kişilerin iş arayan (6 aya kadar), çalışan, serbest meslek sahibi olan, öğrenci ve sağlık sigortası olan, kendini idame edebilen (self sufficient) ve sağlık sigortası olan ya da sürekli oturum (permanent residence) almış kişiler olması gerekir.

AB Vatandaşlarının Eşleri için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi’ne başvurulabilmesi için aile bireyleri ile devam eden ilişkinin gösterilmesi de bir diğer önemli şarttır. Çünkü bu vize aile bütünlüğünün korunması, ailelerin birlikte yaşaması amacıyla verilmektedir. Yani bu başvurularda aile bütünlüğünün korunduğu ve iletişimin devamlılığı ile ilgili de başvuruyu desteklemek yararlı olacaktır.

Yerleşim kapsamlı bu vizenin başvurusunda ikamet edilecek olan yerin bir ailenin ikametine imkân veren, uygun standartlarda bir yerleşim yeri olduğu da gösterilebilmelidir. Bu şartların neler olduğuna dair bilgi almak üzere başvuru sahipleri CSS Legal uzmanları ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirler.

İngiltere’de yaşayan AB vatandaşı olan eşin ve yerleşim kapsamlı bu vizeye başvuru yapacak olan eşin 18 yaşından büyük olması da bu vize başvurusunda aranan şartlardandır. Buna ek olarak AB Vatandaşlarının Eşleri için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi başvurusu yapacak olan kişiler evli olabilecekleri gibi en az 2 yıl birlikte yaşamış partnerler de olabilirler.

AB üyesi ülke vatandaşının eşlerinin başvuru yapabildiği bu İngiltere yerleşim/evlilik vizesi başvurularında randevu günü başvuru sahibinin önceden hazır hale getirilmiş başvuru dosyasını teslim etmesi ile birlikte fotoğraf ve parmak izinden oluşan biyometrik bilgilerini vermesinden itibaren başvuruların değerlendirilmesi 3 ay (90 gün) içinde yapılmaktadır. Bu değerlendirme sonucu vize alan başvuru sahipleri ilk etapta 6 ay geçerli bir vize alacaklardır. Vize süresi, 6 aylık süre sona ermeden önce İngiltere’den uzatma başvurusu yapılarak uzatılabilecektir. Uzatma başvurusu sonucu da olumlu olduğu takdirde kişiye 5 yıllık vize verilir. İngiltere’de toplamda 5 yıl bulunduktan sonra sürekli oturum izni (permanent residence), 6 yıl bulunduktan sonra ise İngiltere vatandaşlığına başvuru yapılabilmektedir.

AB üyesi ülke vatandaşının eşine bu kişi vasıtasıyla İngiltere yerleşim/evlilik vizesi verilmektedir. Yani AB üye ülke vatandaşı Birleşik Krallık’tan ayrıldığında aile üyelerinin de Birleşik Krallık’tan ayrılması gerektiği hususuna dikkat edilmelidir.

İngiltere vizesi başvurusunun en zor olumlu sonuç alınabilen başvurulardan biri olduğu gerçeği herkesçe bilinmektedir. Başvuruları değerlendiren vize memurları en ufak bir hatada veya eksiklikte vize reddi verebilmektedir. Ayrıca bu başvurularda olumlu sonuç alabilmek için doğru vize türüne başvuru yapmak çok önem taşır. Bu nedenle vize danışmanlığı almak doğru vize türüne başvuru yapılmasını ve dolayısıyla olumlu sonuç alınmasını sağlayacaktır. Danışmanlık almak üzere firmamız uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz (İdari İtiraz, İtiraz Davası, İtiraz Kapsamlı Yeniden Değerlendirilme Başvurusu) başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanı olan danışmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 11470 defa görüntülendi

AB Vatandaşlarının Eşleri için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi Sıkça Sorulan Soruları