image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

AB Vatandaşlarının Eşleri için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

İngiltere’de bulunan AB vatandaşlarının eşleri İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi ile İngiltere’ye gittiklerinde sağlık hizmetlerinin pek çoğundan ücret ödemeksizin yararlanabilecektir.

AB vatandaşlarının eşleri İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi başvurusu yaparak İngiltere’ye yerleşmek üzere gittiklerinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilme hakları da bulunur. İngiltere’ye 6 aydan uzun süreli ve yerleşim amaçlı giden herkesin sağlık hizmetlerinin hemen hemen hepsinden hiçbir bedel ödemeksizin yararlanabilme hakkı bulunmaktadır. Buna ek olarak AB vatandaşlarının bağımlılarının İngiltere’de sağlık hizmetini ücretsiz alabilmek için İngiltere vizesi başvurusunda immigration health surcharge adındaki sağlık harcını ödemesi ve başvuruda bir referans numarası sunmasına gerek yoktur. İngiltere’ye gelmeden önce European Health Insurance Card (EHIC) adı verilen Avrupa Sağlık Sigortası Kartı’nı alarak İngiltere’de sağlık hizmetlerinin tamamından faydalanmak mümkündür.

AB bağımlılarının yalnızca diş, göz vb. tedaviler için para ödemesi gerekebilir. Bunların dışında sağlık hizmetlerinin pek çoğundan ücretsiz olarak yararlanabileceklerdir. Hangi sağlık hizmetleri için ücret ödenmesi gerekebileceği hakkında detaylı bilgi almak isteyen başvuru sahipleri CSS & Co Legal Services ile irtibata geçebilirler.

İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi’ni alabilen AB vatandaşlarının eşleri, İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra en kısa zamanda bir pratisyen doktora (GP) kaydolmalıdır. Gerekli tüm belgeleri toplayarak en yakın pratisyen doktora gitmeyi ihmal etmemeleri yararlarına olacaktır. Çünkü hastalanınca bir problem yaşamamak adına önceden kayıt olunmuş olması fayda sağlar. Bir pratisyen hekime (GP) muayene olmak ücretsizdir. Bununla birlikte İngiltere’ye giden kişiler gerekli tüm belgeleri toplayarak en yakınındaki pratisyen doktora giderek kayıt olabilirler. Kayıt işlemleri sonrasında kişiye National Health Service numarasının yazılı olduğu bir sağlık kartı posta yoluyla gönderilir.

Başvuru sahipleri, İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurularını yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirler. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçilebilir.

Bu sayfa 1629 defa görüntülendi

AB Vatandaşlarının Eşleri için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi Sıkça Sorulan Soruları