image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Tier-1 İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

İngiltere’ye Tier-1 İngiltere Olağanüstü Yetenek (Exceptional Talent) Vizesi ile gidilmesi planlanıyorsa gerekli olan tüm işlemleri yaparak sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmek mümkündür.

Tier-1 İngiltere Olağanüstü Yetenek (Exceptional Talent) Vizesi başvurusu için fen bilimleri, sosyal bilimler, tıp, mühendislik, sanat ve dijital teknoloji alanlarında olağanüstü yeteneği olup Birleşik Krallık’ta çalışmak isteyen kişilerin başvuru yapabildiği bir İngiltere çalışma/iş vizesi türüdür. Bu vize alınarak İngiltere’ye çalışmak üzere gidildiğinde kişi çalışmak, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek gibi pek çok hakka sahip olacaktır.

Olağanüstü yetenekli olarak İngiltere’ye gidecek olan kişiler başvurularında ve İngiltere’ye gittikten sonra bazı işlemleri gerçekleştirdikten sonra ücretsiz sağlık hizmeti alabilecektir. National Health Service (NHS)’in sunduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek için başvuru sahibinin öncelikle sağlık harcını (immigration health surcharge) ödemesi gerekir. Bu ücret ödenerek İngiltere vizesi başvurusu için bir referans numarası temin edilebilecektir.

Olağanüstü Yetenekliler için İngiltere Vizesi başvurusu olumlu sonuçlanarak İngiltere’ye giden kişiler gider gitmez mutlaka en yakın sağlık merkezine giderek bir pratisyen hekime kayıt olmalıdır. Bu kaydın sonrasında gönderilecek olan sağlık kartı ile sağlık hizmetlerinin çoğundan ücretsiz yararlanılabilecektir. Yalnızca diş tedavisi, göz tedavisi vb. tedaviler için ücret alınacak ve olağanüstü yetenekliler de İngiltere’de İngiliz vatandaşları gibi sağlık hizmetlerinden yaralanabilecektir.

İngiltere’de kısa ya da uzun süre bulunması fark etmeksizin herkesin ücretsiz faydalanabildiği sağlık hizmetleri de bulunmaktadır. Bu sağlık hizmetleri; acil hizmetler, aile planlama hizmetleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisi, bulaşıcı hastalıkların tanı ve tedavisi, işkence, aile içi şiddet, cinsel saldırı gibi hallerde alınması gereken tedaviler, mahkeme tarafından alınması zorunlu tutulan psikiyatrik tedaviler, hapiste veya tutukluyken alınması gereken tedavilerdir.

Başvurusunu CSS & Co Legal Services ile gerçekleştiren başvuru sahipleri İngiltere’de sahip olacakları tüm haklara dair detaylı bilgi alabilecektir. Bunun yanında İngiltere vize başvuru prosedürlerine uygun bir başvuru gerçekleştirerek başvuru sonucunun olumsuz sonuçlanması ihtimalini minimize edebilecektir.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1486 defa görüntülendi

Tier-1 İngiltere Olağanüstü Yetenek (Exceptional Talent) Vizesi Sıkça Sorulan Soruları