image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

AB Vatandaşlarının Ebeveynleri için İngiltere Yerleşim Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

AB vatandaşlarının bağımlı ebeveynleri, İngiltere Yerleşim Vizesi ile İngiltere’ye gittiklerinde sahip olacakları en önemli haklardan biri İngiltere’de National Health Service (NHS)’in sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilme hakkıdır.

İngiltere Yerleşim Vizesine İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarının bağımlı ebeveyni olarak başvuru yapılacaksa bilinmelidir ki; bu vizeye yapılan başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler İngiltere’de pek çok hakka sahip olacaktır. Vize başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler sürekli oturum hakkı, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilme hakkı, çalışabilme hakkı vb. pek çok hakka sahip olacaklardır.

İngiltere’de yaşamakta olan AB vatandaşlarının ebeveynlerinin dosyanın tamamlanması ve teslim edilmesiyle İngiltere Vize Başvuru Merkezine yapacakları İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusundan önce sağlık harcı (immigration health surcharge) ödemesi yapmasına ve bir referans numarası almasına da gerek bulunmamaktadır. Yani AB bağımlıları herhangi bir ödeme yapmadan İngiltere vatandaşları gibi sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek ve daha pek çok hakka sahip olabilecektir. AB vatandaşlarının bağımlı ebeveynlerinin yalnızca İngiltere’ye gelmeden önce European Health Insurance Card (EHIC) adı verilen Avrupa Sağlık Sigortası Kartı’nı almaları sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için yeterli olacaktır.

National Health Service (NHS) hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmek Avrupa Konseyine üye hükümetlerin imzalamış oldukları Avrupa Sosyal Şartı’nın getirmekte olduğu haklardan biridir. Avrupa Sosyal Şartı’na taraf olan ülkeler sağlığın korunması hakkının kullanılmasını ya doğrudan ya da kamusal veya özel örgütlerle işbirliği içinde sağlamak durumundadır. Bu bağlamda Avrupa Sosyal Şartı’nı imzalamış olan Avrupa Konseyine üye ülkelerden biri olan İngiltere’nin de sağlığın bozulmasına yol açan nedenleri olabildiğince ortadan kaldırmak, sağlıklı olmayı teşvik etmek, sağlık konularında kişisel sorumluluk duygusunu geliştirmek üzere eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlamak, kazalar, salgın hastalıklar vb.ni olabildiğince önlemek üzere tasarlanmış uygun önlemleri almak faaliyetlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Hiç kimse devletin sunmakta olduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkından mahrum edilemez. Yalnızca İngiltere’de 6 aydan kısa süre ile İngiltere turist/ziyaretçi vizesi ile bulunan kişiler ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Bu kişilerin bir kişisel sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Ziyaretçiler, acil durumlar, bulaşıcı hastalıklar, işkence, aile içi şiddet, cinsel saldırı gibi durumlarda alınacak olan hizmetleri ücretsiz olarak alabilmektedir.

Başvuru sahipleri, İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurularını yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirler. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçilebilir.

Bu sayfa 1571 defa görüntülendi

AB Vatandaşlarının Ebeveynleri için İngiltere Yerleşim Vizesi Sıkça Sorulan Soruları