image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

AB Vatandaşlarının Çocukları için İngiltere Yerleşim Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

İngiltere Yerleşim Vizesi ile İngiltere’de yaşamakta olan AB vatandaşlarının yanına yerleşecek olan çocukların National Health Service’in sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak gibi daha pek çok hakkı bulunmaktadır.

AB vatandaşlarının çocukları için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu yapılarak İngiltere’ye getirildiğinde bu çocuklar İngiltere’de pek çok hakka sahip olacaktır. Bu hakların en önemlilerinden biri National Health Service’in sunduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilme hakkıdır. Bu hak sayesinde İngiltere’ye gelen çocuklar diş tedavisi, göz tedavisi vb. tedaviler dışında çoğu tedaviyi ücret ödemeksizin alabilecektir. AB vatandaşlarının bağımlı çocukları için İngiltere’ye gelmeden önce European Health Insurance Card (EHIC) adlı Avrupa Sağlık Sigortası Kartı çıkartılarak çocukların İngiltere’de sağlık hizmetlerinin tamamından faydalanması sağlanacaktır.

İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu yapacak olan AB vatandaşlarının çocukları yapacakları İngiltere vizesi başvurusu için sağlık harcı (immigration health surcharge) yatırmak durumunda değildir. Bunun yanında bazı başvurularda sağlık harcı yatırılmasa dahi başvuru sahibinin başvurusunda bir referans numarası sunması gerekebilmektedir. Ancak AB bağımlılarının vize başvurusu için herhangi bir referans numarasına da ihtiyacı bulunmamaktadır.

AB bağımlısı olarak İngiltere’ye giden çocuklar, İngiltere’ye varır varmaz bir pratisyen hekime kaydolmalıdır. NHS (National Health Service)’ye ait sağlık hizmetlerinin çoğundan hiçbir ücret ödemeden ve problem yaşamadan yararlanabilmek için bu kayıt ihmal edilmemelidir. 

Ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilme hakkı, 18 Ekim 1961’de Avrupa Konseyi’ne üye devletlerin imzalamış oldukları Avrupa Sosyal Şartı’nın getirmekte olduğu haklardandır. Şarta taraf olan devletler sağlıkla ilgili gerekli önlemleri almak, sağlığın bozulmasına yol açan nedenleri olabildiğince ortadan kaldırmak, sağlıklı olmayı teşvik etmek, sağlık konularında eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlamak ve salgın hastalıkları olabildiğince önlemek amacıyla uygun önlemleri almak faaliyetlerini gerçekleştirmelidir.

CSS & Co Legal Services, 2006’dan bu yana İngiltere vizesi danışmanlığı yapan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile Türkiye ve İngiltere’de başvuru sahiplerine hizmet sunmakta olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1644 defa görüntülendi

AB Vatandaşlarının Çocukları için İngiltere Yerleşim Vizesi Sıkça Sorulan Soruları