image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

AB Vatandaşlarının Bağımlı Diğer Akrabaları için İngiltere Yerleşim Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

AB vatandaşlarının bağımlı diğer akrabaları İngiltere Yerleşim Vizesi ile İngiltere’ye gelecekse bilmelidirler ki; bu İngiltere vizesi türü zor alınan bir vize olmasına karşın vize alındığı takdirde sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma, sürekli oturum hakkı vb. pek çok hak sağlamaktadır.

İngiltere’de yaşayan Avrupa Birliği vatandaşlarının kardeş, teyze, hala, amca, dayı, kuzen, yeğen gibi bağımlı diğer akrabalarının İngiltere’ye yerleşebilmek üzere İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu yapabilme hakkı bulunmaktadır. Ancak bilinmelidir ki; bu başvurulardan olumlu sonuç alabilmek oldukça zordur. Akrabalık bağının ve İngiltere’deki AB vatandaşına bağımlı olunduğunun ikna edici şekilde başvuruda gösterilebilmesi gerekmektedir.

Yerleşim kapsamlı bu İngiltere vizesi her ne kadar olumlu sonuç alması oldukça zor bir vize olsa da olumlu sonuç alındığında başvuru sahibine pek çok hak sağlayan bir vizedir. AB Vatandaşlarının Bağımlı Diğer Akrabaları için İngiltere Yerleşim Vizesi’nin sağladığı en önemli hak, kuşkusuz ki sürekli oturum hakkıdır. Bu hak beraberinde kişinin İngiltere’de istediği işte çalışabilmesi, yerleşebilmesi, istediğinde giriş çıkış yapabilmesi, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmesi gibi pek çok hakkı getirmektedir.

Diğer akraba olarak yerleşim başvurusu yapan başvuru sahiplerinin İngiltere’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yaralanabilmesi için immigration health surcharge adı verilen sağlık harcını ödemesine ve/veya bir referans numarası almasına gerek bulunmaz. AB vatandaşlarının bağımlı diğer akrabalarının İngiltere’de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için yalnızca İngiltere’ye gelmeden önce European Health Insurance Card (EHIC) adı verilen Avrupa Sağlık Sigortası Kartını almaları yeterli olmaktadır. Yani AB bağımlıları diğer yerleşim vizesi başvuru sahiplerinden bu noktada ayrılmaktadır ve daha avantajlı bir durumdadır.

Yerleşim başvurusu olumlu sonuçlanan AB vatandaşlarının bağımlı diğer akrabaları, İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra en kısa zamanda bir pratisyen hekimin muayenehanesine gerekli tüm belgeleri alıp giderek kaydolmalıdır. Bu kaydı yaptırmayı ihmal etmemeleri kişilerin yararlarına olacaktır. Çünkü hastalanınca bir problem yaşamamak adına önceden kayıt olunmuş olması fayda sağlar. Kaydın sonrasında kişiye üstünde National Health Service numarasının bulunduğu bir sağlık kartı gönderilecektir.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1686 defa görüntülendi

AB Vatandaşlarının Bağımlı Diğer Akrabaları için İngiltere Yerleşim Vizesi Sıkça Sorulan Soruları