image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Öğrenci Çocuk Aileleri Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

İngiltere Öğrenci Çocuk Aileleri Vizesi ile İngiltere’ye gidecek olan kişilerin sağlık ve seyahat sigortalarını kendilerinin karşılaması gerekmekle birlikte bazı durumlarda İngiltere sağlık kurumu National Health Service (NHS) hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmeleri mümkündür.

İngiltere Öğrenci Çocuk Aileleri Vizesi ile İngiltere’ye giden ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin kişisel sağlık ve seyahat sigortası yaptırması gerekmektedir. Yani İngiltere’de sağlık hizmeti alabilmek için kişinin masraflarını kendisinin karşılayabilmesi gerekir. Eğer ki bu İngiltere ziyaretçi/turist vizesi başvuru sahibi sigorta yaptırmazsa İngiltere’de sağlık hizmeti alabilmek için normal hizmet ücretlerinin %50 fazlasını ödemesi gerekecektir.

İngiltere Öğrenci Çocuk Aileleri Vizesi ile İngiltere’de bulunan kişiler yalnızca bazı durumlarda sigorta yaptırmamış olsalar dahi National Health Service’in sunduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilir. Ücretsiz sağlık hizmeti alınabilecek olan durumlar; acil hizmetler, aile planlama hizmetleri (kürtaj veya kısırlık tedavisi hariç), bulaşıcı hastalıkların tedavisi (cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi dâhil), işkence, aile içi şiddet, cinsel saldırı vb. durumlarda alınması gereken fiziksel ve zihinsel tedavilerdir.

Sayılmış olan bu durumlarda ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilme hakkı, Avrupa Konseyi’ne üye olan devletlerin 18 Ekim 1961’de imzalamış oldukları Avrupa Sosyal Şartı’nın getirmekte olduğu haklardandır. Bu şarta göre, taraf olan devletler gerekli önlemleri almak, sağlığın bozulmasına yol açan nedenleri olabildiğince ortadan kaldırmak, sağlıklı olmayı teşvik etmek ve sağlık konularında kişisel sorumluluk duygusunu geliştirmek üzere eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlamak ve salgın hastalıkları olabildiğince önlemek amacıyla uygun önlemleri almak faaliyetlerini gerçekleştirmelidirler.

Bu hususla ilgili son olarak bilinmesi gereken şey; Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ziyaretçilerin İngiltere’de sağlık masraflarını kendilerinin karşılamaması durumunda ileride yapacakları İngiltere çalışma/iş vizesi, İngiltere turist/ziyaretçi vizesi, İngiltere yerleşim/evlilik vizesi, İngiltere vatandaşlığı vb. vize ve göçmenlik başvurularının bu durumdan olumsuz etkilenebileceğidir. Bu nedenle İngiltere Öğrenci Çocuk Aileleri Vizesi başvurusu yapacak olan ebeveynlerin CSS & Co Legal Services uzmanları ile iletişime geçerek başvurularını eksiksiz ve dolayısıyla ileride yapacakları başvuruları olumlu etkileyecek şekilde gerçekleştirmeleri oldukça fayda sağlayacaktır.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1039 defa görüntülendi

Sıkça Sorulan Soruları