image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

İngiltere’de İngiltere vatandaşlığı veya sürekli oturum izni ile bulunan kişilerin partnerleri, evli olmayan çiftler için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi alarak İngiltere’ye gittiklerinde sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabileceklerdir.

Evli olmayan çiftler için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi, İngiltere’de İngiltere vatandaşlığı veya sürekli oturum izni sahibi olan kişilerin evli olmadıkları partnerleri İngiltere’ye yerleşim amaçlı gitmek istediklerinde başvuru yapabilecekleri bir vize türüdür. Bu yerleşim kapsamlı İngiltere vizesi türü ile İngiltere’de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için vize başvurusundan önce Immigration Health Surcharge adı verilen sağlık harcı ödenmelidir. Immigration Health Surcharge ödendikten sonra alınan referans numarası İngiltere Vize Başvuru Merkezine yapılan başvuruda sunularak İngiltere’de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek mümkündür.

İngiltere’deki partnerinin yanına yerleşmeyi planlayan kişiler, National Health Service’in sunduğu sağlık hizmetlerinin çoğundan hiçbir ücret ödemeden yararlanabilirler. Yani evli olmayan çiftler için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi alan başvuru sahipleri bu ücretlerden muaf tutularak, bir İngiltere vatandaşı gibi muamele görebilecektir.

Yerleşim kapsamlı bu vizeyi alabilen başvuru sahipleri İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra en kısa zamanda bir pratisyen doktora (GP) kaydolmalıdır. Bir pratisyen hekime (GP) muayene olmak ücretsiz olmakla birlikte hastalanınca bir problem yaşamamak adına kayıt olunmuş olması fayda sağlayacaktır. O nedenle İngiltere’ye gidildiğinde bu kaydı yaptırmak ihmal edilmemelidir. İngiltere’ye giden kişiler ikametgâh belgesi, pasaport vb. belgeler ile en yakın muayenehaneye giderek kayıt olabilirler. Bu işlemden sonra kayıt olan kişiye posta yoluyla National Health Service numarasının yazılı olduğu bir sağlık kartı gönderilir.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1683 defa görüntülendi

Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi Sıkça Sorulan Soruları