image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi ile İngiltere’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanılabilir Mi?

Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu yapacak olan kişiler bilmelidir ki bu vizeyi alanların İngiltere’de National Health Service’in sunduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmesi mümkündür.

Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu yaparak İngiltere ve Avrupa Birliği dışından bir çocuğu evlat edinecek olan kişiler bilmelidir ki; bu vize evlat edinilen çocuğa İngiltere’de pek çok hak sağlamaktadır. Bu hakların en önemlilerinden biri de İngiltere’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilme hakkıdır. Eğer ki evlat edinen kişi İngiliz vatandaşı ya da sürekli oturum sahibi ise çocuğun vize başvurusu esnasında sağlık harcı (Immigration Health Surcharge-IHS) ödemesine gerek olmayacaktır. Ancak İngiltere’de başka bir İngiltere vizesi ile bulunan kişiler henüz sürekli oturum izni veya İngiltere vatandaşlığı almadılarsa İngiltere dışından bir çocuğu evlat edinirken sağlık harcı (IHS) ödemek durumunda kalacaktır. 18 yaşından küçük olan ve yerel otoriteler tarafından bakımı üstlenilmiş olan çocuklar evlat edinilerek İngiltere’ye götürülecekse vize başvurusu için sağlık harcı (Immigration Health Surcharge-IHS) ödenmesine gerek yoktur. Bu durumda vize başvurusu sırasında sağlık harcının ödenmesine gerek olmamakla birlikte bir referans numarasının alınması gerekmektedir.

Vize alabilen evlat edinilmiş çocuklar İngiltere’ye gittiğinde en kısa zamanda bir pratisyen doktora kaydolmalıdır. İngiltere’deki pratisyen doktorlar Türkiye’deki aile hekimleri gibi düşünülebilir. Türkiye’de de olduğu üzere pratisyen doktora muayene olmak ücretsizdir. Yerleşim amaçlı İngiltere’ye giden kişiler pasaport, adreslere ilişkin belgeler gibi belgeleriyle en yakın doktora giderek kayıtlarını yaptırabilir. Doktora gidilerek bu kaydın yaptırılmasının ardından posta yoluyla kişiye NHS numarasının yazılı olduğu bir sağlık kartı gönderilecektir.

CSS Legal, 2006’dan bu yana İngiltere vize ve göçmenlik başvurularında başvuru sahiplerine hizmet sunan ve Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS Legal ile iletişime geçerek İngiltere göçmenlik hukuku uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 1453 defa görüntülendi

Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi Sıkça Sorulan Soruları