image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Akademik Ziyaretçi/Turist Vizesi

İngiltere Akademik Ziyaretçi/Turist Vizesi, Birleşik Krallık’ta akademik araştırma yapmak isteyen akademisyenlerin başvuru yapabilecekleri özel bir İngiltere ziyaretçi/turist vizesi türüdür.

Akademik ziyaretçi olarak Birleşik Krallık’a gidecek olan başvuru sahibinin mutlaka akademik kariyere sahip olması gerekir. Yani bir akademik kuruluşta resmi olarak akademik bir unvana sahip olunmalıdır. Ayrıca Akademik Ziyaretçiler için İngiltere Vizesi başvurusu yapabilmek için İngiltere’ye yapılacak olan seyahatin de akademik nedenlerle yapılacak olması gerekmektedir. Öğrenci değişimi benzeri uygulamalar gibi akademik personel değişim programları ile İngiltere'ye gitmek isteyen akademisyenler de İngiltere Akademik Ziyaretçi/Turist Vizesi’ne başvuru yapabilirler. Bunlara ek olarak araştırma ve klinik uygulamalarda yer almak isteyen doktor veya dişçiler de bu kapsamda bu İngiltere vizesine başvurabilirler.

Akademik ziyaretçi olarak gidecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Birleşik Krallık’ta konferans, kongre, seminer vb. etkinliklere katılacak olan akademisyenler bu İngiltere ziyaretçi/turist vizesi türüne başvuru yapamazlar. Bu tip organizasyonlara katılacak olan akademisyenler İngiltere İş Ziyareti Vizesi’ne başvuru yapmalıdırlar.

Bu İngiltere vizesine başvuru yaparak İngiltere’de araştırma yapacak olan akademisyene mutlaka İngiltere’deki akademik kurum tarafından bir davetiye gönderilmelidir. Bu davetiye olmadan İngiltere Akademik Ziyaretçi/Turist Vizesi alınması mümkün olmayacaktır.

Bu vize ile ilgili en önemli hususlardan bir diğeri ise akademik görev dışında bir işin yapılamayacağıdır. Yani bu vize ile İngiltere’de ücretli veya ücretsiz olarak çalışma izni bulunmamaktadır.

Akademik ziyaretçi olarak İngiltere vizesi başvurusu yapan kişilere 6 aya kadar yapacakları araştırmalar için 6 aylık, daha uzun süreli araştırmaları için ise 12 aylık vize verilmektedir. Bu vizenin diğer İngiltere ziyaretçi/turist vizesi türlerinden en önemli farkı budur. Diğer ziyaret kapsamlı vizelerde 1 yıl içerisinde en fazla 6 ay İngiltere’de kalınabiliyorken, bu vize türünde 12 aya kadar kalınabilmektedir. Ancak diğer ziyaret kapsamlı vizelerde olduğu üzere 6 ya da 12 aylık alınabilen bu vize de İngiltere’de uzatılamamaktadır. Ayrıca bu vize ile İngiltere’de bulunuyorken Ankara Antlaşması Vizesi ve AB Vatandaşlarının Bağımlıları için İngiltere Yerleşim/Evlilik Vizesi başvuruları gibi istisnai başvurular hariç olmak üzere başka bir vize türüne geçiş yapmak da mümkün değildir.

akademik ziyaret

İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi, İngiltere Vize Başvuru Merkezi’ne başvuru yapılmasının ardından 3 hafta yani 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak İngiltere Konsolosluğu’nun yoğunluğuna bağlı olarak beklenenden kısa ya da uzun sürede açıklanması da mümkündür.

İngiltere Akademik Turist/Ziyaretçi Vizesi başvuruları, karmaşık yapıda olan başvurular olduğu için bu başvurularda vize danışmanlığı almak başvuru sahiplerine oldukça yarar sağlar. Başvuru sahipleri danışmanlık almak üzere İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanı olan danışmanlarımızla birlikte başvurularını gerçekleştirebilirler.

2006 yılından bu yana Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri ile başvuru sahiplerine destek sunmakta olan CSS & Co Legal Services ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz. 

Bu sayfa 10805 defa görüntülendi

İngiltere Akademik Ziyaretçi/Turist Vizesi Sıkça Sorulan Soruları