image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi, İngiltere’de İngiliz vatandaşı olan veya süresiz oturum izni ile bulunan kişilerin birinci derece akrabalarının İngiltere’ye ziyaret amacıyla gelebilmesi için verilmektedir.

Aile ziyareti amacıyla İngiltere vizesi, İngiltere süresiz oturum izni sahibi veya İngiliz vatandaşı olan kişilerin birinci derece akrabalarının başvuru yapabildiği bir ziyaretçi vizesi türüdür. Ayrıca Avrupa Birliği vatandaşı olup Birleşik Krallık’ta yerleşik olan kişilerin yakınları da bu vize ile gelebilmektedir. Bu İngiltere vizesine başvuru yapabilecek olan aile bireyleri; eş, yasal partner, çocuk, üvey çocuk, çocuk eşi, torun, anne, baba, üvey anne, üvey baba, kayınvalide, kayınbaba, büyükanne, büyükbaba, kardeş, üvey kardeş, kardeşin eşi, eşin kardeşidir.

İngiltere vize ve göçmenlik yönetmeliklerine göre birinci derece akraba olarak kabul edilen bu kişiler dışında kalan tüm akrabalar, İngiltere Genel Ziyaret Vizesi başvurusu yapabilirler.

Aile ziyareti amacıyla İngiltere vizesi alınırken bilinmesi gereken en önemli husus, bu vizenin aile bağlarını korumak adına verildiğidir. Bu nedenle seyahat gerekçesi buna uygun bir gerekçe olmalıdır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi, Türkiye’den yapılan tüm vize başvuruları gibi İstanbul’daki İngiltere Başkonsolosluğunda değerlendirildikten sonra 6 ay, 2-5-10 yıllık süreler ile verilir. Ancak bu vizenin 6 aylık ya da 10 yıllık verilmesi fark etmeksizin 1 yıl içinde İngiltere’de 6 aydan fazla kalınamamaktadır. Bu vize verilirken kişinin İngiltere’de kalma süresinin makul olup olmadığı değerlendirilir. Örneğin; Türkiye’de çalışan bir kişinin yıllık izninden daha fazla bir süre Birleşik Krallık’ta kalacak olması makul olmayacaktır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda başvuru sahibi, masraflarını nasıl karşılayacağı, gidiş amacı, kalacağı yer gibi hususları gösterebilmek üzere başvuru dosyasına bazı belgeler eklemelidir. Yani İngiltere Aile Ziyareti Vizesi başvurularında da diğer İngiltere vizesi başvurularında olduğu üzere dosya üzerinde ispatlanması gereken bazı hususlar bulunur. Bu bağlamda İngiltere Aile Ziyareti Vizesi’nde seyahatin gerekçesinin aile ziyareti olup olmadığı, başvuru sahibinin masraflarını nasıl karşılayacağı, İngiltere’de kalınacak yer,  kişinin vizesi bitince dönüş yapacağı gibi hususların belgelerle gösterilmesi gerekir.

Aile ziyareti amaçlı İngiltere vizesi başvuru dosyasında olması gereken en önemli belge İngiltere’de sürekli oturum izni veya İngiltere vatandaşı olarak bulunan aile üyesinin göndereceği davetiyedir. Bunun dışında masraflarınızın nasıl karşılanacağını gösteren belgeler de mutlaka dosyada yer almalıdır. Bunun için kişi kendi masraflarını kendisi karşılayacaksa maaş bordrosu, tapu gibi belgeleri eklemelidir. Başvuru sahibinin İngiltere’deki yakını masrafları karşılayacaksa da bir sponsorluk belgesi mutlaka dosyaya konulmalıdır.

aile ziyareti

İngiltere turist/ziyaretçi vizesi başvurularında ispatlanması gereken en önemli hususlardan bir diğeri kişinin vize süresi bitmeden mutlaka dönmesi gereğidir. Bu vize 1 yıl içerisinde en fazla 6 ay kalma izni verir. Bu nedenle en fazla 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkılacağı konusunda ikna edici olunmalıdır. Bu durum kişinin Türkiye’de bir işinin olduğu, eğitim gördüğü, yerleşik bir düzenin olduğu vb. gibi durumlar dosyada açıklanarak ispatlanabilir. Bu bağlamda başvuru sahibinin Türkiye’deki sosyal ve ekonomik şartları ne kadar iyiyse vize alma ihtimali o denli yüksektir.

Yukarıda sayılanların dışında uçak bileti, otel rezervasyonu gibi ayarlamalar yapılmışsa bunların da mutlaka dosyaya konması şarttır. Uçak bileti ve kalınacak yerin kişinin şartlarına uygun olması da bu başvurularda önem arz eder. Orta gelirli birinin business class bileti alması veya Birleşik Krallık’ta çok lüks bir otelde kalacak olması elbette ki mantıklı olmayacak ve vize reddine neden olacaktır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi başvuruları, karmaşık yapıda olan başvurulardır. Bu nedenle titizlikle hazırlanacak olan bir başvuru dosyası ile başvuru yapılmalıdır. Başvuruları değerlendiren vize memurları en ufak bir hatada veya eksiklikte vize reddi verebilmektedir. Bu nedenlerle bu başvurularda vize danışmanlığı almak çok önem taşır.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz (idari itiraz, itiraz davası, yeniden değerlendirilme başvurusu) başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarıyla birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu sayede vize ve göçmenlikle ilgili her tür bilgiyi alabilir ve vize alma ihtimalinizin en yüksek olmasını sağlamak üzere profesyonel destek alabilirsiniz. CSS & Co Legal Services ile ofislerimizi ziyaret ederek ya da telefon ederek iletişime geçebilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan firmamızla İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 19233 defa görüntülendi

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Sıkça Sorulan Soruları