image so
image sa
Türkiye  :  0090 (0) 850 455 5505
İngiltere  :  0044 (0) 208 882 8175

Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi

Evlat edinilen bir çocuğun veya evlatlık edinme işlemleri İngiltere’de yapılacak olan bir çocuğun Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi alarak İngiltere'de evlat edinen kişi/kişiler ile yaşayabilmesi mümkündür.

Evlat edinme ile ilgili kurallar ve evlat edinildikten sonra bu çocuğa İngiltere vizesi almak oldukça karmaşık kurallara tabidir. Bu durumun temel sebebi; bu hususu belirleyen tek yasal dayanağın İngiltere göçmenlik kanun, kural ve uygulamalarının olmamasıdır. Bunların yanı sıra, uluslararası sözleşmelerdeki düzenlemelerin ve evlat edinme işlemlerinin İngiltere dışında bir ülkede yapılması halinde bu ülke hukuku ile ilgili düzenlemelerin de yerleşim kapsamlı bu vize başvurularında dikkate alınması gerekmektedir.

İngiltere’ye evlat edinilen bir çocuğun veya evlat edinilmek üzere İngiltere’ye getirilmek istenen bir çocuğun İngiltere yerleşim vizesi başvurusunda sağlanması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır.

Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularında her şeyden önce evlatlık edinmek isteyen kişinin her şeyden önce İngiltere’de yerleşik olması gerekir. Yani kişinin ya İngiliz vatandaşı ya da sürekli oturum izni sahibi olması gerekmektedir. Evlat edinilecek olan çocuğun evlat edinme işlemleri 3 farklı şekilde yapılabilmektedir;

  1. Evlat edinme işlemi, İngiltere mahkemelerinde yapılacaksa evlat edinmek isteyen kişilerin İngiltere’de işlemleri başlatmış olması gerekir. Eğer bu işlemler yapıldıysa evlat edinilecek çocuk için 12 ay süreli Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi  başvurusu yapılabilecektir. Vizenin alınmasının ardından çocuk İngiltere’ye geldikten sonra İngiltere’deki yetkili mahkemede evlat edinme davasının işlemleri yapılmalıdır. Evlat edinen anne ve/veya baba İngiltere vatandaşı ise mahkemenin evlatlık verme kararı ile beraber çocuk da İngiltere vatandaşı olacaktır. Yani mahkemede yapılan bu işlemin ardından çocuk için herhangi bir vize uzatma işlemi gibi bir işlem yapılmasına gerek kalmayacaktır.
  2. Evlat edinme işlemi uluslararası sözleşmeler çerçevesinde de yapılabilir. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler’in 1980 yılında imzalamış olduğu Lahey Sözleşmesi (Hague Convention) ile 1993’te imzalanan Çocukların Korunması ve Ülkelerarası Evlat Edinme Konusunda İşbirliğine Dair Sözleşme çerçevesinde ve bu sözleşmelerin öngördüğü kural ve koşullar dikkate alınarak İngiltere dışında evlatlık alınmış ise bu evlatlık çocuğun İngiltere vizesi ile İngiltere’ye getirilmesi de mümkün olabilecektir. Bu sözleşmeler çerçevesinde çocuğun yüksek menfaati çok önem arz eder. Çocuğun evlat edinilerek İngiltere’ye getirilmesi onun yararına olacaksa uluslararası sözleşmeler çerçevesinde çocuk evlatlık edinilebilir. Bu sözleşmeler çocukların kaçırılması, değiş tokuş yapılması ve para ile satılması gibi insan ticaretine maruz kalmalarını önlemeyi ve çocukların menfaatlerini korumak amacıyla uluslararası evlat edinme kurallarını belirlemiştir. Bu sözleşmeler çerçevesinde çocukların nasıl İngiltere’ye getirilebileceği hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişilerin CSS Legal uzmanları ile iletişime geçerek işlemlerini yapmaları çok faydalı olacaktır.
  3. Evlat edinme işlemi çocuğun evlat edinildiği ülkedeki mahkemelerinin kararıyla da olabilmektedir. Ancak bunun için İngiltere’nin o ülkenin mahkemesinin kararını tanıyor olması gerekmektedir. Bu şekilde çocuğun İngiltere vizesi alınarak İngiltere’ye götürülmesi mümkün olabilecektir. Bu ülkelerin hangileri olduğu, evlat edinme işlemleri ve vize prosedürleri ile ilgili CSS Legal uzmanları ile irtibata geçilerek detaylı bilgi alınabilir ve başvuru uzmanlarımızın sağlayacağı profesyonel destekle gerçekleştirilebilir.
  4. Son olarak evlat edinme işlemi De Facto yani fiili evlatlık edinilerek de yapılabilmektedir. Eğer fiilen bir evlatlık alınması söz konusu ise, yani herhangi resmi bir evlatlık alma işlemi söz konusu olmamakla birlikte gerçekte bir çocuk evlatlık alınmış ise bu çocuk için de Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi  başvurusu yapmak söz konusu olabilecektir. Ancak bu şekilde evlat edinilmiş olan bir çocuk gerçekte evlatlık alınmış olmasına rağmen bu İngiltere göçmenlik kanunlarınca evlatlık sayılamayabilir. Burada önemli olan husus, evlatlık alma ile ilgili şartların göçmenlik kanun ve kurallarınca öngörülen kriterlere uyuyor olmasıdır. Örneğin; çocuğu evlatlık edinen anne ve babadan en az birinin İngiltere’de sürekli oturumunun olması şarttır. Çocuğun kendi ülkesindeki ailesi ile bağının kopmuş olması da İngiltere göçmenlik kurallarınca aranan şartlardan biridir. Ailenin başka çocukları bulunuyorsa evlat edinilen çocuğun da aynı imkânlara sahip olacağı vize başvurusunda ispatlanabilmelidir. Diğer sağlanması gereken şartlar ile ilgili daha detaylı bilgi ve profesyonel destek için firmamız uzmanları ile iletişime geçilebilir.

Evlatlık olarak alınacak çocuğun 18 yaşından küçük olması gerekmektedir. 18 yaşından küçük bu çocuğun mali açıdan kendisine bakamayacak durumda olması, evlenmemiş olması ve bağımsız bir yaşam sürmeye başlamış olmaması şarttır.

Evlat edinilen çocuğun Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi alabilmesinin bir diğer koşulu; evlat edinen anne ve babanın eğer varsa diğer çocukları ile bu evlat edinilen çocuğun aynı şartlara ve haklara sahip olacağını başvuruda ispatlayabilmesidir.

Bu İngiltere yerleşim vizesi için başvuracak evlat edinilmiş olan çocuğun biyolojik ailesi ile bağlantısının tamamen kopmuş olması ve aile sorumluluğunun tam anlamıyla evlat edinen aileye geçmiş olmasının da ispatlanması gerekir.

evlat edinilmiş çocuklar

Evlat edinen ailenin evlat edinilen çocuğa İngiltere vizesi verildiği takdirde bu çocuğun bakımı ve kalacağı yer vb. ile ilgili bütün masraflarını devlet sosyal yardımlarına ihtiyaç duymayacak şekilde sağlayabileceğini belgeler ile ispat etmesi de Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularında gerekmektedir. Bu şartın sağlanabilmesi için ne miktarda maddi şartın yeterli olacağı ile ilgili olarak başvurusunu CSS & Co Legal Services uzmanları ile gerçekleştiren kişilere ilgili yönlendirmeleri yapacaklardır.

Bu hususla ilgili son olarak belirtmemiz gerekirse, evlat edinilecek olan çocuk eğer Avrupa Birliği vatandaşı ise bu vizeye ihtiyacı olmayacaktır. Yani Avrupa Birliği vatandaşı olan evlatlıklar doğrudan İngiltere’ye getirilebilmektedir.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services ile irtibata geçerek İngiltere vize ve göçmenlik hukuku uzmanlarımızla başvurunuzu yapabilir ve başvurulara dair her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Londra, Ankara ve İstanbul ofisleri bulunan CSS Legal ile İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu sayfa 5395 defa görüntülendi

Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi Sıkça Sorulan Soruları